Sarımsak Çayının Zayıflamaya Faydaları

Kategori: BESLENME - Yorum Yazın
Sarımsak Çayının Zayıflamaya Faydaları

Grip salgının kol gezdiği bu günlerde sarımsak çayı öksürüğe, soğuk algınlığına iyi geldiği için tercih ediliyor. Sarımsak çayı ayrıca zayıflamaya amacıyla da kullanılıyor. Angelina Jolie gibi ünlülerin sarımsak çayı kullanarak zayıfladığını açıklaması üzerine sarımsak çayı epeyce popüler oldu. Hatta sarımsak çayına olan yoğun talep nedeniyle sarımsak çayı üreten ve satan firmalar türedi.

Sarımsak çayı satan firmalara sorarsanız, sarımsak çayı zayıflatıyor, sarımsak çayı gribe karşı iyi geliyor, sarımsak çayı kalbe iyi geliyor… Daha neler neler?

Acaba sarımsak çayı için bu söylenenler doğru mudur? Sarımsak çayı için bu söylenenler doğru olsa bile o kadar para verilip sarımsak çayı alınır mı? Sarımsak çayı evde de yapılamaz mı?

Sizin için sarımsak çayının faydalarını araştırdık.

Sarımsak çayının faydaları

Sarımsak çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz. Sarımsak halk arasında tansiyon dengeleyici olarak kullanılmaktadır. Fakat bilim adamlarının sarımsak çayının tansiyonu dengelediğine dair kesin bir bulgusu soktur. Bunu bilmekte yarar var. Yine de sarımsak çayının belli bir ölçüde yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Dolaylı olarak kalp hastalıkları açısından da faydalıdır. Sarımsak çayı tansiyona, kolestrole dolaylı olarak kalbe de faydalıdır ama tansiyon ve kolestrol ilaçlarının yerini tutmaz.

Sarımsak çayı içerdiği yüksek oranda allicin maddesi nedeniyle doğal bir antibiyotik olduğundan soğuk algınlığına, gribe iyi gelir, bağırsak parazitlerini ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak sindirim sistemini rahatlatır. Sarımsak çayını fazla tüketmemek de lazım, çünkü antibiyotik etkisi olduğundan fazlası zarar getirir.

Eğer kan pıhtılaşma sorununuz varsa veya kan inceltici ilaç kullanıyorsanız (aspirin, coraspirin gibi asetil salisilik asit türevleri veya coumadin (kumadin) gibi ilaçlar) sarımsak veya sarımsak çayını tüketirken dikkatli olunuz, doktora sormadan kullanmayınız.

Peki sarımsak çayının zayıflattığının aslı var mıdır?

Sarımsakta allicin maddesi bulunduğunu ve bunun antibiyotik etkisi yaptığını belirtmiştik. Allicin maddesi aynı zamanda yağların daha çabuk çözünmesine yol açarak zayıflamaya yardımcı olur.  Ancak düzenli spor ve diyet yapılırsa sarımsak çayınınn zayıflamaya etkisi görülebilir. Tek başına sarımsak çayının zayıflattığı söylenemez. Sarımsak çayı ile zayıfladığını söyleyen Angelina Jolie düzenli spor ve çok sıkı bir diyet uygulamaktadır. Zayıf kalmasını sadece sarımsak çayına bağlamak doğru değildir.

Sarımsakta hangi vitamin ve mineraller bulunur?

Diyelim ki günde 3 diş sarımsak tükettiniz. Tükettiğiniz sarımsaktan günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde beşini B6 vitamini ihtiyacınızın yüzde altısını, kalsiyum ihtiyacınızın yüzde ikisini ve demir ihtiyacınızın da yüzde birini karşılamış olursunuz.

Sarımsakta ayrıca  fosfor, potasyum, çinko, bakır, omega 3, tiamin, selenyum riboflavin, magnezyum, manganez ve omega 6 bulunur.

Sarımsak çayı nasıl yapılır?

Sarımsak çayını para ile satın almanıza gerek yok evde kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Bunun için iki diş sarımsağı soyup ezerek bir çaydanlık suda kaynatın . İşte bu kadar! İçerken tatlandırıcı olarak bal ve limon kullanabilirsiniz. Eğer öksürüğünüz varsa sarımsakla birlikte taze zencefil de kaynatın. Sarımsak çayını çam balı ile birlikte içerseniz öksürüğe iyi gelir. Afiyet olsun.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!