Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Gripten korunmak için özellikle temizliğe, salgın dönemlerinde kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaya ve bağışıklık sistemi çökmüş olan hasta olan kişilerle fazla temas kurmamaya özen göstermek gerekir.
Grip Tedavisi:

Grip tedavisi için antibiyotik kullanımı etkili değildir. Bir kaç gün istirahat ile hastalık kendiliğinden geçebilir. Bol sıvı ve C Vitamini tüketimi iyileşmeyi hızlandırabilir. Ayrıca, şiddetli seyreden ve 1 hafta olmasına rağmen geçmeyen grip salgınlarında grip ilacı kullanmak gerekebilir.
Bu dönemde hasta olan kişi gribin bulaşmasını önlemek için eşyalarını başkalarıyla paylaşmamalı ve yakın temastan kaçınmalıdır. Özellikle yüksek risk grubunda olanlar mutlaka bir hekime danışmalıdırlar.

Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Gribe neden olan çok sayıda virüs türü olduğu için, tamamen koruyan çok etkili bir grip aşısı henüz geliştirelememiştir. Sürekli yeni grip virüsleri meydana geldiği için her sene en yaygın olması beklenen virüs tipleri için aşı geliştirilir. Bu yüzden aşının koruyuculuğu en fazla %80′e ulaşır ve bulaştığı takdirde hastalığın daha hafif geçirilmesini sağlar. Grip aşısı her yıl Ekim-Kasım ayları içinde yetişkinlerde tek doz, çocuklarda yarımşar doz olmak üzere bir ay aralıkla iki sefer uygulanmalıdır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!