Gripten Korunma

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Gripten Korunma

Her insanın yaşantısında var olan ve farklı zamanlarda kendisini belirtileri ile belli eden ve sıkıntı ve rahatsız hissi uyandıran hastalık virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Grip hastalığı sırasında hastalar oldukça fazla bıkkınlık ve bezginlik ile karşı karşıya kalırlar. Bu zaman diliminde hasta genellikle kendisini yorgun ve halsiz hissetmekte ve ancak yatak istirahati ve dinlenerek kendisini tedavi edebilme imkanına sahip olabilmektedir. Bazı yıllarda karşı karşıya kaldığımız ve sonucu ölümlere kadar ilerleyebilen grip çeşitleri ile ülkemiz gibi yurt dışı ülkelerde de karşılaşılmaktadır. Çok eski tarihlerde bile engellenemeyen çok önemli grip salgınları görülmüş ve bu süreçte birçok insanın ölümü ile karşılaşılmıştır.
Grip hastalığına ne zaman yakalanılacağı ve ne şekilde karşılaşılacağı belli olmamakta ve herkes rahat bir şekilde grip hastalığına yakalanabilmektedir. Daha çok solunum yolu ile daha fazla yayılarak bulaşmakta grip hastası bir kişinin aksırma, hapşırma ve öksürük gibi teneffüsüyle o ortamdaki kişilerin de grip hastalığına yakalanma imkanı da artmasına sebep olmaktadır. Öksürük, hapşırma yolu ile etrafımıza yayılan damlacıklar bol miktardadır ve grip virüsünün etrafa yayılarak çoğalması da çok kolaydır. Evinde grip hastası olan ve hastasına bu sırada bakan ev içindeki kişilerin de grip hastalığına kolay bir şekilde yakalanması oldukça mümkündür. Grip mikrobunun bulaşmasından itibaren hastada hastalık belirtileri gözlemlenmeye başlar. Bunların arasında üşüme, titreme ve yorgunluk halinin yanı sıra ateşte kendisini hissettirerek grip hastalığının oluşumunun belirtilerini başlatmaktadır.

Grip hastalığında bir anda üşüme ile birlikte aniden terleme de beraberinde görülmekte ve ateş bir anda 39 ila 40 C kadar çıkabilmektedir. Bu arada vücutta bir ağrı ve halsizlikte beraberinde görülmektedir. Hasta halsiz ve yorgundur. Gribin oluşturduğu rahatsızlık nedeniyle yanaklarda hafif bir pembelik sonrasında kızarıklık ile birlikte yanma da oluşmaktadır. Grip sıkıntı, rahatsızlık ve bitkinlik oluşturan bir hastalık olduğundan kişiler grip hastalığına yakalanmamak için gerekli önlemlerden ve tedbirlerden yararlanmalıdırlar. Artık eczanelerde satılan ve grip hastalığının daha fazla görüldüğü ayların başlamasından önce yapılan önleyici ve grip virüsünün oluşturduğu gribin daha rahat ve sıkıntısız bir şekilde atlatılmasını hafif olarak geçmesini sağlayan grip aşısı yapılmaktadır.

Kaynak:www.doktordanhaberler.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!