İlkom’dan Bir İlk : Vegan Sıvı Sabunları

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
İlkom’dan Bir İlk : Vegan Sıvı Sabunları

Sentetik ürünlere bakıldığında temizlik ürünleri ön plana çıkar. Bulaşık deterjanı, sıvı sabun, şampuan, duş jeli bunlara örnektir. Saydığımız bu malzemelerin içerikleri hemen hemen benzer kimyasal içeriklere sahip olup sadece oranları farklı şekilde konulmuştur.

Piyasada, marketlerde satılan bu temizlik ürünlerinin aslında insan vücuduna ve sağlığına büyük zararları olduğu ortaya çıkmıştır. Ciltte ortaya çıkabilen alerjik rahatsızlıklar olabileceği gibi ilerleyen zamanda tedavisi mümkün olmayan hastalıklara da yol açabilmektedir.
Hayatımızda kolaylık yaratması ve pratiklik kazandırması amacıyla kullandığımız bu ürünler uzun süre dayanması için çok fazla işlemden geçmekte ve uzun soluklu olabilmesi için kimyasal maddeler içine katılmaktadır.

İlkom sağlığa zararlı olmayan, organik, bitkisel özlerden ve doğal kokulardan yola çıkarak vegan sıvı sabunu üretti. Piyasadaki sıvı sabunlarının aksine, kimyasal bileşenleri az olan, bununla birlikte hayvansal içerik barındırmayan bir karışıma sahiptir. Çevre dostu, hayvan dostu bir üründür.

Vegan Sıvı sabun olduğu nereden anlaşılır?

Vegan sıvı sabunun vegan olup olmadığı üstünde vegan logosu ve ya etiketi ile anlaşılır. Vejetaryen ürün etiketi V-Label, European Vegetarian Union (Avrupa Vejetaryen Birliği) tarafından, uygulanan bir standardizasyon belgelendirmesidir. Ürünün içeriklerinde anlaşılamayan kod ve kısaltmalardan oluşan karmaşayı anlaşılır kılan, ürünün proses süreçlerini anlaşılır düzeyde açıklayan garanti eden bir sistemdir. Kısaca dünyada tüm hakkı korunan, üzerinde V-Label etiketi bulunduğu ürünün veganlara uygun olduğunu açıklayan ve denetlenebilir uluslararası sembol ve standardizasyon sistemidir. Bununla birlikte logonun altında bulunan ürün içeriklerinin hangi vejateryen türüne uygun olduğunu net bir şekilde ifade edilmesini sağlar.

Türkiye’de vegan sertifikasını hangi kurum veriyor?

Türkiye’de son yıllarda yapılan yatırımlar sonrasında ihracatçı firmalar bu sertifikalara büyük önem vermeye başladı. Yapılan araştırmalar vegan insanların sayısı her geçen yıl artmakta ve bu oran %5’ten %15’lere çıkmış gözükmektedir. Üreticiler, vegan ürün pazarına yönelmeyi düşünmelidir. Sağlıklı bir üretim süreci yürütmek ve dünyada bu alandaki ilgiyi farkederek ürünleri ihraç etmek Türk firmaların avantajına olacaktır. Yeni pazarlarda rekabet için üreticiye yol yaratan sistem, tüketiciler için de daha güvene dayalı, daha geniş ürün çeşitliliği ve daha pratik bir yaşam anlamını taşıyor. Bu standardizasyon ve sertifika sistemi sayesinde, belirli maddelere alerjik reaksiyon gösterdiği için her ürünü kullanamayan insanlara büyük bir alternatif sunuyor. Vegan etiketli ürünlerde hiçbir şekilde hayvansal içerikler bulunmadığı gibi, çıkmış yada çıkacak ürünün kalite testlerinde hiçbir şekilde hayvan bulunmadığı anlamını taşıyor.

Türkiye’de bu konuda lisans dağıtıcı ve denetimci tek yetkili kuruluş, EVU tam üyesi ve V-Label Türkiye temsilcisi olan Vegan ve Vejetaryenler Derneği Türkiye(TVD)’dir.

İlkom, V-Label sertifikasına sahip kolonya üreticilerinden biridir. Diğer İlkom vegan ürünlerini sıralayacak olursak; İlkom ıslak mendil, İlkom vegan oda spreyi, İlkom vegan şampuan, İlkom vegan duş jeli, İlkom vegan genel yüzey temizleyici, İlkom vegan hijyenik el temizleme jeli olarak sıralayabiliriz. Vegan kozmetik ürünleri almak için İlkomonline sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!