İshal nedir? İshale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer?

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
İshal nedir? İshale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer?

İshal nedir?

İshal veya diğer adı ile diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkmasıdır. İshal bir hastalık olmamakla beraber, bir semptomdur. Dünya’da, 5 yaşından küçükler arasında ishal’den ölüm oranı ikinci sıradadır. Yılda yaklaşık 2 milyona yakın bebek, ishal semptomu yüzünden ölür. İshal semptomu sonrası ölümlerin en büyük nedeni, fazla gelişmemiş ülkelerin sularının temizlikten yoksunluğu ve su arıtma kapasitelerinin yetersiz oluşudur.

İshal nedenleri?

İshal olmak için, birçok neden vardır Fazla miktarda magnezyum veya C vitamini alışı, başlıcalarındandır. İshal semptomu ile beraber bulantı, karın ağrısı ve istifra görülebilir.

İshalin en sıkça görülen nedeni viral enfeksiyonlar ve bakteriyel toksindir.

İshal ayrıca ciddî hastalıklarında bir başlangıç belirtisi olabilir. Dizanteri, kolera gibi kroniksel bir duruma işaret edebilir.
İshal nasıl geçer?

İshalin tedavisi, şahısın ishal nedeniyle kaybetmiş olduğu suyun yerini alacak miktarda su alma yoluyla çözülebilir, suda gerekli tuz ve bazı besinlerinde yer alması, tedavi sürecini hızlandırabilir. Çoğunlukla bundan başka bir tedavi gerekli değildir. Ancak, aşağda maddeler halinde verilen ishal tiplerinde, genelde tıbbi tedavi önerilir.

Bebeklerde ishal;

Küçük çocuklarda orta derece veya şiddetli ishal;
Kanla karışık ishal;
İki haftadan uzun süreli ishal;
Kramp yapmayan karın ağrısı, kilo kaybı gibi genel hastalıkla ilintili ishal;
Az gelişmiş ülkelerde seyahat edenlerde ishal, çünkü parazit gibi alışık olmadıkları enfeksiyonları olma olasılıkları daha yüksektir.
Yiyecek hazırlayanlar, çünkü başkalarına bulaştırma olasılığı daha yüksektir.
Hastane, çocuk bakım, geriyatrik veya rehabilitasyon merkezlerinde ishal.

İshale ne iyi gelir?

İshal’i geçirmek için, yediğimiz besinlere de önem vermemiz gerekir. Posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi bağırsakların çalışma sisteminin düzenlemesinde yararlı olacağı için ishali keser. Havuç, soyulmuş elma, pirinç lapası veya pirinç suyu, patates haşlaması veya püresi, yoğurt ve ayran bir çok kişinin evinde bulunan ve ishale etkili başlıca yiyeceklerdir. Ancak ishal olan kişilerde iştahsızlık olacağı için yemek yemese bile bu yiyecekleri ve beslenmesi oldukça önemlidir. Özellikle yoğurt bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. Yoğurt içinde bulunan bakteriler bağırsak içinde yaşayan diğer zararlı bakterilerin yaşamalarına engel olurlar. Maden suyu, gazoz, türk kahvesiyle limon karışımı gibi halk arasında da iyi bilinen ishale iyi gelen şeyler de vardır. Koyu çay, şeftali, gül yapraklarının veya kestane yapraklarının kaynatılıp içilmesi de iyi gelen yöntemlerdir. Hastanın almaktan kaçınması gereken yiyecekler de vardır, bunlar peynir, yağlı ve sütlü yiyecekler, enginar, lahana, brüksel lahanası, diyet bisküviler, kepekli ekmek, çiğ sebzeler, ayva, çikolata, kızartmalar gibi yiyeceklerdir. İshal olan kişi az ve sık sık beslenmeli ve beslenmedeki yağ oranı azaltılmalıdır.Kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!