İshale Ne İyi Gelir ?

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
İshale Ne İyi Gelir ?

İshale sadece sık tuvalete gitme sorunu olarak bakmamak gerekir. Vücuttan ciddi derecede sıvı ve mineral çıkışı olmaktadır. İshal tedavisinde amaç kaybolanın yerine konmasıdır. Yani bol sıvı tüketmek.

İshal vücudun hastalığa veya gereğinden fazla alına maddelere verdiği tepkidir. Bu doğal sürecin önü kesilmemeli, sadece kaybedilen geri kazanılmalıdır. Büyüklerin hayatını olumsuz etkileyen ishal bebek ve küçük çocuklarda ise ihmal edildiğinde ölümcül özellik kazanır. Dünyada bebek ölümlerinin ishalden kaynaklandığını biliyor musunuz ? Bu sebeple bebek her dışkı yapışında veya kusmasında ona su-tuz-şeker karışımından verilmelidir ki su ve enerji ihtiyacı karşılansın. Bunun hazırlaması kolaydır, hazırını eczanelerde aramanıza gerek yok.

Bir litre suya bir yemek kaşığı şeker ve sadece bir çay kaşığı tuz ilave edip karıştırınız. Bebeğe bundan veriniz, ishal kesici ilaç kullanmayınız.

İshalken beslenme de önemlidir. Pirinç lapası, patates püresi, havuç gibi besinler hem midenizi bulandırmaz hem de ishal tedavisine yardımcı olur. Yoğurt her öğünde tüketilmeli, bol su içilmelidir.

Meyve için muz ve elma idealdir. Bir de şeftali ishale iyi gelir. Diğer çoğu meyve ishali azdırır.

Daha fazla bilgi için: http://www.ishaleneiyigelir.org


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!