Karışık Special Zeytin ile Kahvaltı Sofralarınız Lezzetlensin

Karışık Special Zeytin ile Kahvaltı Sofralarınız Lezzetlensin

Zeytin denince akla gelen Batı kısımda özellikle sıyırılan bir yer var. Doğru tahmin ettiniz, Bursa, Gemlik ilçesi zeytin denince akla gelen ilk yerdir. Zeytin, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir unsuru olarak her zaman zirvede yer alır. Serpme kahvaltılarda envai çeşit olarak nitelenen zeytinler sofrada yerini alır. Bu lezzetlerden mahrum kalmak istemeyenler karışık speacial zeytin seçeneğini masalarına koyuyor.

Karışık special zeytin, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yetişen zeytinlerin toplanması ve harmanlanmasıyla oluşmuş birinci sınıf zeytinlerdir. Ağaç dallarından bilhassa toplanan yağlı zeytinler en kaliteli sınıf olan birinci sınıf zeytin çeşitleridir. Bursa’nın Gemlik zeytini olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Gemlik’te yetiştirilen buruşuk görüntüsü ve kekremsi tada sahip olan zeytin, en iyi zeytin ağaçlarının ürünüdür. Siyah zeytinin olgunlaşmamış hali olan yeşil zeytinler toplanarak tuzlu suya basılır ve salamura olarak özel bir lezzet elde edilir. Kuzey Ege ve Akhisar yöresine ait olan seçme zeytinlerden olan, badem, limon, portakal, ançiyözlü zeytinleri içine karşa peyniri ile doldurarak sunulan zeytinlerdir. Bunun dışında kırma, çizik ve su zeytini gibi bir sürü spesifik özellikte zeytinler konur. Tüm bu özel lezzetlere sahip zeytinler, karışık speacial zeytini oluşturan zeytinlerdir.

Dalından sofraya en taze zeytinler karışık speacialde buluşuyor

Karışık special zeytinin içinde taze dalından toplanan ve doğal fermante sayesinde olgunlaşana zeytin çeşitleri bir araya getirilerek sofralarda hem görsel hem lezzetli bir şölen yaratılır. Karışık special zeytinin kokusu, tadı ve lezzeti, farklı deneyimleri sevenler için tercih edilebilecek birinci sırada zeytinlerdir. Sofrada farklı zeytinleri denemek isteyenler ayrı ayrı almak yerine karışık special zeytini tercih ederek birbirlerinin aromasını duyarak lezzet şöleni yaşayabilir.

Karışık special zeytin nereden alınır?

Kahvaltı sofrasında çeşitliliği sevenlerin, serpme kahvaltılarının vazgeçilmez, köy kahvaltılarının ençok sofraya konulanı olan karışık special zeytin, hiçbir koruyucu madde ve katkı maddesi bulunmayan, kimyasal işlemlere tabii tutulmamış doğal yöntemlerle hazırlanmış yerlerden almalısınız. Zeytinlerin kalitesini göz önüne alındığında fiyatları da yükselmektedir.  Mandıra üretimi olan yerlerin hijyen ve standartları karşıladığı aşikardır. Dolayısıyla buralardan yapacağınız alışveriş hem midenize hem cebinize mutluluk olarak yansıyacaktır.

Karışık special zeytin yanında kahvaltıda tercih edilebilecek ürünler nelerdir?

Kahvaltıda zaman geçirmeyi seven biriyseniz, kahvaltıyı bir şölen tadında yapıyorsanız karışık special zeytin gibi üst damak zevkine hitap eden ürünleri de deneyebilirsiniz. Bunlardan biri zeytinin yanına ençok yakışan besinlerden biri olan ciza biberli lor peyniridir.
Arnavutluk ve Yugoslavya balkan göçmenlerinin kopamadığı bir lezzet olan ciza biberli lor peyniri kışlık olarak hazırlanır farklı uygulamalarla da kullanılabilir. Kahvaltıda tercih edilebildiği gibi meze sofralarına da yakışacak bir tada sahiptir. Hem lezzet hem de sağlık açısından çok faydalı bir peynirdir.

Tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin, mineral ve antioksidan barındırır. Kış aylarında tüketilmesi daha çok önerilirken peynirin fermantasyonundan kaynaklı prebiyotikler ile kışın soğuk algınlığına direnç oluturur. Fermantenin sonucunda oluşan bakteriler bağırsak florasını zenginleştirdiği gibi güçlü bir flora sayesinde kuvvetli bir bağışıklık sistemi oluşur. K vitamini, peynirden gelen yararlı bakteriler ile vücutta yerini alır.

Kahvaltı sofrasında zeytinin yanına peyniri koydunuz. Güzel sofranın tadına vardınız. Kahvaltının sonuna doğru ağzınızın tadını yerine getirecek bir ürün daha sofranıza çok yakışacaktır. Parçalı fındık ezmesi ile aradığınız enerjiyi bulacaksınız. Karadeniz fındıklarının kabuklarından ayrılıp kavrularak ve içine doğal fındık yağı eklenerek ve sonunda ezilerek oluşturulan besleyici ve doyurucu bir lezzettir. Kışın yediğinizde vücut ısınızın yükselmesini sağlarsınız.  Yazın tükettiğiniz zamanda yüksek enerjili günlerinizde size yardımcı olur.

Sağlığıa bir sürü faydası bulunan parçalı fındık ezmesinin mineral yönünden zengin olması ve içinde Magnezyum olması kas ağrılarını ve krampları azaltmayı sağlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!