Kilo Verememenin Nedenleri

Kategori: BESLENME - Yorum Yazın
Kilo Verememenin Nedenleri

Düzenli olarak spor yaptığınız ve sağlıklı yiyeceklerle beslendiğiniz halde kilo veremiyor musunuz? Farketmeden yaptığınız birtakım diyet hataları nedeniyle kilo veremiyor olabilirsiniz.

Suyu ihmal etmek: Vücudun kaybettiği nemi geri kazandıran su, buna ek olarak yediklerini parçalayarak sindirilmesini sağlar ve kilo vermeye yardım eder. Yemeklerden önce bir bardak su içmek ve bol miktarda su içeren meyve sebze tüketmek daha az yemenizi sağlar.

Bütün gıda gruplarından yememek: En çok yapılan beslenme hatalarından biri de besin gruplarını ayırmaktır ve bu durum yemeyi kestiğiniz gıdalara daha fazla istek duymanıza ve beslenme yetersizliğine sebep olur. Karbonhidratları tüketmeyi kesmek yerine kepekli tahıllara odaklanmanız daha doğru olur.

Yeteri kadar yürümemek: Uzmanlar tarafından önerilen günlük 15 dakika tempolu yürüyüş sağlık için yeterli görünse de, hedeflediğiniz kilo kaybını sağlamayabilir. Kilo verebilmek için günde en az 30 dakika tempolu şekilde yürümelisiniz.

Aç karnına egzersiz yapmak: Yapılan bir başka hata da, aç karnına spora gitmektir ve bu durum kalori vücudunuzdaki yağların yerine kasların kaybına neden olur. Bu durumla karşılaşmamak için hafif yiyecekler tüketebilir ve bu sayede kas kaybınızın önüne geçmiş olursunuz.

Spordan sonra fazla atıştırmak: Spordan sonra tüketeceğiniz atıştırmalıklar da, kilo vermenizde oldukça önemli bir yere sahip. Sporunuzu normal öğün saatlerine denk getirmiyorsanız, spordan sonra tüketeceğiniz yiyeceklerin 150 kaloriyi geçmemesine de dikkat etmelisiniz.

Sadece kardiyo yapmak: Kilo vermek için sadece kardiyo ağırlıklı çalışmak yeterli olmaz. Ağırlık çalışmak da kilo vermenizi sağlayacaktır. Ağırlık çalışarak kaslarınızı güçlendirebilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Yeteri kadar yememek: En çok yapılan ve kilo vermeyi engelleyen hatalardan bir tanesi de öğün atlamaktır. Bu sadece metabolizmanızın dengesini bozar ve daha fazla yemenize sebep olur.

Ayakta yemek yemek: Fast food kavramının evde de buzdolabı önünde gerçekleştirerek yemek yemeyi ayak üstü geçiştiriyorsanız, farkında olmadan oturarak yiyeceğiniz yemekten daha fazla kalori alıyor olabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!