İbrahim Saraçoğlu’nun Mide Ağrısı Kürü

İbrahim Saraçoğlu’nun Mide Ağrısı Kürü

İnsanoğlunun en önemli sorunu geçim kaygısı gibi görünse de asıl sorun yiyemediklerimizden değil yediklerimizden kaynaklanıyor. Geçtiğimiz çağın illeti kabul edilen stres ve bu asrın felaketi olmaya aday aşırı beslenme hastalığı yüzünden insanların bir çoğu mide ağrısı çekiyor.

Katıldığı TV programları ve yazdığı birbirinden değerli kitapları ile sağlık yaşamımıza yön veren Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun mideye iyi gelen brokoli kürünün tarifini vereceğim bu yazımda.

Mide sorunları büyük ölçüde kronik veya kronik hale gelmeye meyilli problemlerdir. Mide ağrısı için kullanılan ilaçlar sürekli olarak kullanılmayı gerektirir. Bu da diğer organların yıpranmasına veya vücut bağışıklığının düşmesine neden olur. Bu nedenlerle uzmanlar mide ağrısı için ilaç tedavisinin yanında bitkisel kürlerinde uygulanmasını tavsiye etmektedirler.

Düzenli beslenmek ve doğru gıdaları tercih etmek mide ağrılarını ilaç kullanmadan tedavi etmenize yarayabilir. Elbette tedavinin olumlu sonuçlanması hastalığın derecesine bağlıdır. Reflü ve gastrit gibi mide problemleri genellikle başlangıç aşamasında hafif belirtiler gösterirler. Hazımsızlık veya hafif mide yanmaları gibi mesela.

Bu belirtileri gördüğünüzden itibaren yediklerinize içtiklerinize eskisine nazaran daha fazla dikkat etmelisiniz. Kişi midesine zarar veren, ağrı yapan yiyecekleri kendisi de deneyimleyebilir. Hatta deneyimlemelidir de. Her insanın bünyesi birbirinden ayrıdır. Kimisi hayatı boyunca mide ağrısı çekmezken, bazısı aşk acısından ülsere yakalanır. Fakat mide dostu besinler bellidir. Bunların başında lahana gelir.

Kokusundan pek hoşlanmadığımız lahana ve bu sebzelerin akrabaları, örneğin, brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası mideye en yararlı sebzelerdir. Bu sebzelerden maksimum verim alabilmek için haşlayıp suyunu içmeniz gerekir. Fakat evde gelişigüzel kür denemeleri faydadan çok zarar da getirebilir. Bunun ölçüsünü bilmek gerekir.

İbrahim Saraçoğlu mide ağrılarına iyi gelen brokoli kürü şu şekilde yapılır:

Yarım litre suya 200-250 gr brokoli koyup haşlanır. 5 dakika kaynaması yeterlidir. Brokolinin suyu bir günlük kür ölçüsüdür. Suyu üç parçaya bölüp aç karnına içilmelidir. Brokoli suyu içildikten sonra  yemek yemeden önce en az 20 dakika beklenilmelidir ki kürden epeyce verim alınabilsin. Bu kür bir hafta uygulanır. Eğer yeterli gelmez ise 3 gün ara verilir ve bir hafta daha uygulanır. Aynı ilaçlar gibi bitkisel kürlerin uygulanmasında bir disiplin olmalıdır. Bu nedenle bu ölçüye sadakat gerekir. Bu kürün uygulanma süresi birer haftalık dilimler halinde maksimum üç haftadır.

Bu kürün bir faydası da mide mikrobu olarak anılan helicobacter pylori bakterisinin midede yarattığı tahribatı gidermesidir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!