Polietilen Köpükler Kaça Ayrılır? Nerelerde Kullanılır?

Polietilen Köpükler Kaça Ayrılır? Nerelerde Kullanılır?

Yalıtım teknolojisi söz konusu olduğunda pek çok farklı ürün ön plana çıkar. Uluslararası literatürde Polyethylene Foam ismi ile bilinen bu ürünler daha çok farklı türleri varmış gibi pazarlanabilir. Aslına bakılırsa polietilen köpükler, köpüklerin bir türü olarak ön plana çıkar. Kendileri aslında yapısal olarak bir köpük yani bir tür plastik türüdür. Yalnız bu plastik türü farklı şişkinlik ve sertlikte özelliklere sahip oldukları için alçak yoğunluklu yada yüksek yoğunluklu olmak üzere farklı türlerle ortaya çıkabilir.

Farklı Türleri Alanlara Göre Değişiklik Gösterir

Örnek vermek gerekirse günümüz yeni evlerinin neredeyse tamamında gördüğümüz laminant parkelerin alt kısımlarında da kullanılan şilteler bir tür polietilendir.

Bu ürünlerin aktif bir şekilde kullanılıyor olması da genel özellikleri itibariyle ön plana çıkar. Başka bir örnek vermek gerekirse bu şiltelerinde ötesinde yemeklerin sıcak yada soğuk kalması için kullanılan plastik kapaklarında bir tür polietilen olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Başka bir deyiş ile tüm bu ürün ve seçenekler bir arada incelendiğinde bu köpüklerin birbiri ile aynı özelliklere sahip olduklarının da bilinmesi büyük bir önem arz eder.

Orta – uzun vadede dayanıklı olması ve darbelere karşı da herhangi bir etkiye neden olmaması nedeniyle de bu ürünlerden destek alınabilmektedir. Tüm bu değişkenler bir araya geldiğinde bu köpük teknolojisinin PE Foam ismi ile ya da Non-Cross Linked Polyethylene Foam ön plana çıktığını da belirtmek gerekmektedir.

Diğer Kullanım Alanları

Kısaca inşaat sektöründe bu tarz köpükleri aktif olarak kullandığımızı da belirtmek istiyoruz. Özellikle çatı ve tavan yalıtımı başta olmak üzere duvarlar arası bölümler yalıtım odaları, şap altları ve klima iç aksamlarında kullanıldıklarını da belirtmek gerekmektedir.

Aynı şekilde savunma sanayisinde de ucuz olması hafif olması ve yalıtım özelliklerini barındırması nedeniyle outdoor malzemeler ve askeri çantalarda, teknolojik ürünlerin nakliyesinde ve uyku tulum ve çadırlarında da bu tarz köpüklerden kullanıldığını bilmek gerekmektedir.

Mobilya Ürünlerinde de Kullanılmaktadır

Genel olarak ahşap ve cam üretiminde de artık ham madde olarak bu ürünlerin aktif bir şekilde kullanıldığının bilinmesi gerekmektedir. Yıllar içerisinde farklı özellik ve türlerde bulunan ürünlerin içeriğinde de aktif bir şekilde ön plana çıktıklarının altını çizilmesi gerekmektedir.

Aslına bakılırsa bu tarz ürünlerin kullanım alanları bir hayli fazladır. Yine de günümüz teknolojisinde yoğun bir şekilde kullanıldığı bilinen polietilen köpük ürünlerinin daha farklı seçeneklerde de destek olarak tercih edilen bir ürün olduğu unutulmamalıdır.

https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m14!1m8!1m3!1d48782.431009115535!2d28.771474999999995!3d40.166737!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x7a0bef64f1749137!2sDurfoam!5e0!3m2!1str!2str!4v1658305019823!5m2!1str!2str

Hepsinden önemlisi toksik madde içermemesi ve son derece hafif bir yapıya sahip olması nedeniyle bu ürünlerin aktif bir şekilde günlük hayatta kullanılan bir ürün olduğu unutulmamalıdır. Çevre dostu olması ve düşük ısı geçirgenliği nedeniyle de hemen hemen her sektörde destek alınarak kullanıldığını belirtebiliriz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!