Bebek Bakıcısı Arayanların En Çok Aradığı Özellikler Nelerdir?

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
Bebek Bakıcısı Arayanların En Çok Aradığı Özellikler Nelerdir?

Bakıcılar günümüz koşullarında birçok insanın hayat kolaylaştırıcı niteliğindedir. Sosyal hayatlarından kopmamak, iş hayatlarına devam edebilmek adına birçok alanda destekleyici özellikleri vardır. Hasta bakıcısı, bebek bakıcısı ve yaşlı bakıcısı olarak bir çok farklı alanda bakıcılara ihtiyaç duyulmaktadır. İnternette arama yapıldığında birçok farklı sitede ‘yaşlı bakıcısı arıyorum’, ‘hasta bakıcısı arıyorum’ gibi yorumlarda iş ilanlarında aramalarla karşılaşılmaktadır.

Bakıcılar sayesinde hem desteğe ihtiyacı olan bireylerin ihtiyaçları karşılanırken hem de birçok insana farklı alanlarda iş olanağı sunulmaktadır. İnternet aramaları yapılırken yaşlı bakıcısı arıyorum’, hasta bakıcısı arıyorumbebek bakıcısı İstanbulgibi bakıcıya ihtiyacı olan insanlarla birçok farklı platformdan ulaşmak mümkündür. Bu yazımızda inceleyeceğimiz konu bebek bakıcılığı ile ilgilidir.

Bebek dünyaya geldikten sonra günümüz koşullarına ayak uydurabilmek ve işinize devam edebilmek için birçok ebeveyn bebek bakıcısına gereksinim duymaktadır. Bebek bakıcıları, çalışan bireylerin sosyal ve iş hayatından geri kalmamasını sağlarken; birçok ebeveynin de kendisine vakit ayırmasına, hayatlarına devam edebilmesine ve sosyalleşmesine olanak sağlayan bir meslek dalı haline gelmiştir. Bebek bakıcısı bir ek iş olmaktan çıkmış; tam zamanlı, dikkat, özveri ve titizlik isteyen bir meslek alanına girmiştir.

Birey olma yolunda ilk adım bebeklikte atılmaktadır. Bu adımın atılmasını, çocukla ilgilenen kişi, anne-baba-bakıcı, sağlamaktadır. Bebeğin bakımı, ihtiyacı olan ilginin verilmesi, bakımının yapılması ve ihtiyacı olan tüm diğer şeylerin tamamlanması bebeğin birey olma yolunda eksiksiz tamamlanması gereken ön koşullardır. Her ne kadar birçok yerde bebeğin bakımının ebeveynler tarafından yapılması gerektiği düşüncesine sık sık rastlanılsa da  iyi niteliklerdeki bir bakıcının da bebeği iyi koşullarda bakabileceği görmezden gelinemeyecek bir gerçektir.

Ebeveynler çocuklarını bakıcıya emanet ederken bakıcıda hangi niteliklere dikkat ediyor, hangi özellikleri arıyor? Bu soruya geçmeden önce bir bebeğin hangi yaş aralıklarında bakıcıya emanet edilmesi gerektiği ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapalım. 0-2 yaş aralığında bulunan bebekler henüz refleksif davranışlar haricinde hiçbir motor evresi gelişmediğinden dolayı gelişen duyu motorları ile birlikte yani koku ve ses ile birlikte kendi ebeveynlerini tanır ve kendini güvende hisseder. Uzmanlar 0-2 yaş aralığında ebeveynler dışında sürekli olarak bir bakıcı tavsiyesi yapmamaktadır.

Bazı aileler bebek bakıcılarını yatılı tercih ederken bazı aileler ise gündüz tercih etmektedir. Yatılı bakıcılar bebek ve aileyle daha fazla vakit geçirdikleri için hem  ailenin ihtiyacı olan tüm vakitlerde aileye yardımcı olmakta hem de bebekle geçirilen vakitten dolayı bakıcı, bebeği daha iyi tanıma şansını elde etmiş olmaktadır.

Peki Bebek Bakıcısı Arayanların En Çok Aradığı Özellikler Nelerdir?

  • Güvenirlilik

Ebeveynler bebeklerini emanet edebilecekleri güvenilir bir bakıcı tercih etmektedirler. En çok aranan özelliklerin başında güvenilirlik niteliği gelir. Aile bireyleri hem bebeklerini hem de evlerini emanet edebileceği koşulsuz güvenebilecekleri bir bakıcı istemektedirler.

  • Sorumluluk bilinci

En çok aranan bir diğer nitelik ise sorumluluk bilincidir. Sorumluluk sahibi olmak bebek bakıcılığı mesleği için çok önemlidir. Bebeğin temel ihtiyaçlarının eksiksiz giderilmesi, sorumsuzca bebeği etkileyecek davranışların sergilenmemesi, dikkat ve özveriyle bir birey yetiştirdiklerinin bilincinde olmaları gerekmektedir.

  • Herhangi bir bağımlılığın olmaması

Bağımlılık konusu ebeveynlerin oldukça dikkat ettiği ve üzerinde durduğu bir konudur.Sigara, alkol vb. bağımlılıklar bebeği; fiziksel, psikolojik ve sağlık bakımından olumsuz etkileme gibi ihtimalleri yüksek olduğu için tercih edilmemektedir.

https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m14!1m8!1m3!1d24069.383094722194!2d28.98688!3d41.054282!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x70629bd611ec2b61!2zRGFtbGEgRGFuxLHFn21hbmzEsWsgxLBuc2FuIEtheW5ha2xhcsSx!5e0!3m2!1str!2str!4v1658307370209!5m2!1str!2str

  • Çocuk sevgisi
  • Dürüstlük
  • Sabırlı olmak
  • Titizlik, hijyene önem verilmesi
  • Bebek bakıcılığını tam zamanlı bir iş olarak görülmesi
  • Özverili olmak
  • Sinirli olmamak

gibi diğer önemli özellikleri de ekleyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz bu özellikler ebeveynlerin bebek bakıcısında beklediği ilk özelliklerdir. Bazı ebeveynler bu niteliklerin dışında eğitim seviyesi, yaş aralığı, diksiyon gibi diğer özelliklere de dikkat etmektedir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!