Bursa Cinsel Terapi Hizmetleri için Abdullah Gürleroğlu

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
Bursa Cinsel Terapi Hizmetleri için Abdullah Gürleroğlu

Uzun yıllar boyunca Türkiye’de uzmanlık alanında sıkıntısı yaşanmış cinsel terapi konusunda çiftlerin sorunlarına çözüm bulan Abdullah Gürleroğlu kendi kliniğinde çiftleri ağırlıyor. Bursa psikolog hizmetleri arasında cinsel terapi veren uzman psikolog Abdullah Gürleroğlu, kişilere cinsel yaşamlarını daha kaliteli sürdürebilmeleri için bunun yanında olası problemlerini inceleyip onları bu konuda daha bilinçli bireyler yapmayı ve cinsel sorunları çözmek için yardımcı olur.

Çiftlerin ençok yaşadığı sorunlardan biri olan iletişimsizlik yüzünden sorunları karşı tarafa yüklemesi, cinsel sorunları tetiklemektedir. Sağlıklı bir cinsel hayat yaşamak için yaşanan problemleri kabullenip cinsel terapiye gidilmesi ilişkinin devamı için verilebilecek doğru kararın başında gelir. Türkiye gibi daha ataerkil bir yapıya sahip toplumda sorunu daha çok kadının yüklenmeye çalışması kabul edilebilir bir durum değildir. Özellikle bazı toplumlarda kişilerin daha çekingen olduğu düşünüldüğünde problemlerin göz ardı edildiği, konuşulmaz olduğu yada ayıp sayıldığı bir anlayış Türkiye gibi bir ülkede yaşanmaması gereken bir durumdur. Bilimsel çalışmaları takip ederek ve hasta gizliliğine önem vererek terapiyi uygulayan uzman psikolog Abdullah Gürleroğlu,  cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm ön yargıları ve tabuları yıkarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Cinsel terapi, tek kişinin problemi olsa da çift olarak uygulanması öneriliyor

Bursa cinsel terapi seansını uygulayan Gürleroğlu, psikolojik ve fiziksel olarak şikayeti bulunan kişilerin en sağlıklı çözüme kavuşabilmesi için sorunu birliktelikle çözmeyi amaçlıyor. Bu nedenle seansta sorun yaşayan kişinin partneri de davet edilerek sorunun çözümü için çareyi birlikte arıyorlar. Bununla birlikte sorunu kendinde arayan birinin çiftle birlikte terapiyi alması sonrasında aslında sorunun kendisinde olmadığı da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle uzman klinik psikolog Abdullah Gürleroğlu cinsel terapi seanslarını çift olarak uygulamayı önerir. Böylece hem çiftler arası utangaçlık biraz kırılıyor hem de aradaki bağ kuvvetleniyor.

Cinsel terapiye hangi problemi olanlar gitmelidir?

Cinsel terapi seanslarına gelmekte biraz biraz farkındalık oluşmasıyla birlikte özellikle yeni nesil daha olumlu yaklaşmaktadır. Daha bilinçli bir durumda olan yeni nesil, cinselliğin bedenin bir ihtiyacı olduğunu ve hayatın bir parçası haline geldiğini bilerek buna göre davranmaktadır. Problemlere bakmak gerekirse; boşalma sorunları isteksizlik, vajinismus, eğitimsiz ve bilgisiz olmak, orgazm olamamak, ağrılı cinsel ilişki, kişinin özgüvensiz olması, sertleşme problemi en fazla cinsel terapiyi gerektirecek sorunlardır.

Yaşanan cinsel sağlık problemleri, fiziksel ve psikolojik etmenlerden kaynaklı olabilir bu sebeple sorunların temeline inilip araştırılması gerekir. Çözülemeyen, gözde büyüyen sorunlar konuşularak kabullenilebilir duruma gelir ve sonunda sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşulabilir hale gelinir.

Cinsel terapist nasıl bir uygulama yapar?

Cinsel terapist seansını gerçekleştirirken bazı özelliklere ve metodlara sahip olması gerekir. Terapi sırasında çiftleri iyi gözlemlemeli, konuşmalar arasındaki ayrıntılara dikkat edebilmeli, kişileri anlayabilmeli, objektif bakış açısına sahip olabilmeli, iletişim yeteneği gelişmiş, önyargı beslemeden, açık görüşlü ve hoşgörülü, hasta mahremiyetine sadık, işine kendi değerlerini yansıtmayan ve meslek kurallarına uygun hareket edebilen biri olmalıdır. Cinsel beklentiler ya da yaşantılar ne olursa olsun bu konuda tüm yaşanılanlara ve düşüncelere saygı duyması beklenir.

Cinsel terapi yapabilmek için öncelikle psikolog olmak mezunu olmak gerekir. 4 yıllık temel lisans eğitimi sonrasında uzmanlık alanını belirleyen 2 yıllık yüksek lisans çalışmasıyla bilimsel çalışmalara katkı yapmış olması gerekmektedir. Kısa süreli kurslarla alınan belgeler neticesinde uygulanan terapiler maalesef başarıdan çok çiftlere zarar vermektedir. Bilimsel metodları kullanmadan, iletişimin ön planda tutularak uygulanmayan seanslarda alınacak sonuçlar başarısız olacaktır. Ayrıca Cinsel terapi yapacak kişiler kadın hastalıkları uzmanları veya ürologlar değil, sadece ve sadece uzman psikologlar ve psikiyatrlardır.

Anatomik ve hormonal olmayan bütün cinsel problemler için psikologlara başvurulmalıdır. Kadın doğum uzmanlarının psikolojik tanı ve tedavi eğitimleri yoktur.

Türkiye’de ve Bursa cinsel terapi de gördüğümüz kadarıyla birçok problem cinsel deneyimsizlik ve bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Cinselliğin bazı ailelerde pis ve kötü bir durum olarak öğretilmesi de kişinin psikolojisini allak bullak ederek, bastırılmış cinsellik sendromu yaratılmasına kadar varıyor. Kişilerin cinselliği yaşamaması fiziksel ve psikolojik çöküntülere yol açabilmektedir. Sonucunda depresyon, panik atak, anskiyete, vajinismus gibi sorunlara kadar varabilmektedir.

Bursa panik atak tedavisinde en önde gelen uzman klinik psikolog Abdullah Gürleroğlu, temel cinsel eğitimi hakkında bilgi sahibi olmayan ve bastırılmış cinsel dürtüler sonucunda ortaya çıkan problemleri gözlemleyerek hastalarının eğitimi ve bilgilenmesi konusunda çalışmalarını titizlikle yürütür.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!