Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Teşhis ve Tedavisi

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Dış Gebelik Nedir, Dış Gebelik Teşhis ve Tedavisi

Dış Gebelik nedir?

Dış gebelik, diğer ismi ile ektopik gebelik, tıbbi sözlükte ise extrauterin gebelik olarak geçer.

Dış gebelik sözlük tanımı olarak, sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya yerleştikten sonra o bölgede büyümesi, gelişim göstermesidir.

Dış gebeliğin en çok yerleştiği ve gelişim gösterdiği yer ise, rahim sahibi olan taşıyıcı kadının fallop tüpleridir.

Dış gebelikler tüpler haricinde; yumurtalıkta, karın içerisinde ve rahim ağzında da olabilmektedir.

Ayrıca rahim içerisinde normal, alışılagelmiş bir hamilelikle birlikte, dış gebelik görülmesine “heterotopik gebelik” denir. Bu durum ortalama 30.000 ihtimalde 1’de olsa, görülmesi mümkündür.

Dış gebelik, diğer adı ile ektopik gebelik, erken hamilelik dönemlerinde jinekolog doktorlar tarafından görülen ciddi gebelik komplikasyonlardan biridir. Oluşan gebeliğin, tedavi ve teşhis sonrası dış gebelik olduğu kesinleşir ise, embriyo kesin olarak kaybedilir ve anne hayatı da ciddi derecede tehlike altında kalır.

Günümüz teknolojisinde erken tanı yöntemleri ve tedavi seçeneklerindeki gelişme ve artışlar sayesinde hastalık erken dönemde, anne hayatını tehlikeye sokmadan teşhis edilebilmekte; hatta annenin tüpünde bile hasar meydana gelmeden çözülebilmektedir.
Dış gebelik çoğunlukla, yumurtanın tüpler aracılığı ile rahim bölgesine taşınması sırasında oluşan bir sorundan kaynaklanmaktadır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!