Hangi Tür Bebek Bakıcıları Daha Faydalı?

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
Hangi Tür Bebek Bakıcıları Daha Faydalı?

hayatınızın en mutlu anı minik bir yüreğin aile içine girmesidir. Bir bebeğin aileye lütuf olarak geldiği ve geldiği günden itibaren ailenin ilgi odağı olması kaçınılmazdır. Anne ve baba hayattaki en değerli varlıkları olacak yavru için gecelerini gündüzlerine katacak.

Ebeveynlerin uykusuz gecelerinin başlaması bile bu mutluluğu gölgeleyemediği bir duygu seli yaşatan bebeklerin bakımı bir o kadar da sorumluluk gerektiriyor. Özellikle çalışan anne ve babalara bu konuda çok büyük yük omuzlarına biniyor. Geleneksel yöntemlerle bebeklerini büyütmek istemeyen aileler, çocuklarını anneanne yada babanneye emanet etmek yerine, tamamen bilimsel odaklı yöntemlere dayandırılmış sistemli bir şekilde bebeklerinin bakılmasını istemektedir.

İş temposu yoğun olan ailelerde doğum izni biten annenin kafasında beliren sorunlardan biri bebeğiyle nasıl ilgileneceği veya kime emanet edebileceği olmaktadır. Bu noktada Damla Danışmanlık ailelerin imdadına yetişerek bebek bakıcısı adaylarını anne ve babalarla tanıştırıyor. Bir bebeğin anneyle bağı tamamlandıktan sonra, annenin iş hayatına geri dönmesi gerekiyor. Bu yüzden profesyonel bir destek almak mantıklı hale geliyor.

Yabancı bakıcılar evde yatılı kalmayı daha çok tercih ediyor

Bir bebek bakıcısında olması gereken özelliklere bakıldığında sıcakkanlı, pozitif, vicdan sahibi olması olması gerekir. Bebekler 0-2 yaş aralığında fiziki teması severler, ilgi bekler. Anneyle o teması yakaladıktan sonra da uzun bir süre bu huyu devam ettirir. Bebek bakıcısı bu yönüyle anneyi aratmamalıdır. Ayrıca kesinlikle dakik olması gerekir. İş yaşamına geri dönecek ailelerin yükünü hem alması gerekir hem de bebeğin zamanında uyumasını, mamasını yemesini sağlaması gerekir.

Bebek bakıcısı ile çalışmak isteyen ailelerin son yıllardaki tercihi yabancı bakıcılar olmaktadır. Faslı bakıcı ve Filipinli bakıcılar son dönemin ençok aranılan ve istenilen bebek bakıcılarıdır. Yabancı bakıcıların talep görmesinin en büyük nedeni yabancı dile sahip olmalarıdır. Bununla birlikte başka bir ülkede olmalarından kaynaklı daha disipliner bir yapıda olmaları aileleri yabancı bakıcı tercihinde karar kılmasını sağlıyor. Yine tercih edilmelerinin bir diğer sebebi yatılı kalmayı yerli bakıcılara nazaran daha çok kabul etmeleridir. Bunun nedeni yurtdışında yaşamış oldukları için yabancı bakıcılarda yatılı kalmaya sıcak bakmaktadır.

Ev işlerinde aktif olarak ev sahiplerine, aile bireylerine yardımcı olurlar. Esas işleri bebek bakıcılığı olsa da bebeklerin dinlenme zamanında ev içindeki yapılması gereken işleri de yapabilirler. Pratik el becerileri sayesinde birçok işin altından rahatlıkla kalkabilir.

Faslı bakıcı neden tercih edilmelidir?

Faslı bakıcıların tercih edilme sebebi, her zaman ailelerin birinci tercihi olan yabancı dil konusundaki bilgisidir. Fransızca ve İngilizce konuşabilmeleri aileleri bebeklerinin çok dilli bir şekilde büyümesini istemesine yöneltiyor. Ayrıca bebek bakıcılığı alanında tecrübeleri ve referansları bulunuyor. Yatılı kalmaya çok sıcak bakıyorlar. Ev işlerinde karşılıklı anlaşılması dahilinde yardımcı olabilmektedirler. Arap ve Berberi kültüründen gelmelerine, farklı gelenek görenek olmasının yanında ülkemiz coğrafyasına kolay uyum sağlarlarlar. Bu nedenle sosyal ilişki kurmakta hiç zorluk çekmezler.

Filipinli bakıcı neden tercih edilmelidir?

Filipinli bakıcı, Türkiye’de tercih edilen yabancı bebek bakıcılar içinde ilk sıradadır. İngilizce dil bilmeleri, hemen hemen hepsinin kolej ya da üniversite eğitimi olması, çocuk bakıcılığı alanında güçlü tecrübe ve referanslara sahip olmaları, bunun yanında daha çok yatılı işleri kabul etmeleri ailelerin tercihinde etkili olmuştur. Filipinli bakıcıların, Asya kültüründen kaynaklanan aşırı nezaketli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden sizinle iletişim kurarken çok sıcakkanlı ve verici taraf olacaktır. Çocuğunuzun bakımını ve ihtiyaçlarını büyük bir özveriyle ve içtenlikle karşılayacaktır. Filipinli bakıcıların maaşları diğer yabancı bakıcılara kıstasla daha yüksek olsa da en değerli varlıklar olan bebeklerin ve çocukların, güvenilir, eğitimli, çocuk bakımı ve sağlığı konusunda bilgi sahibi bakıcılar tarafından yetiştirilmesi bu durumun kesinlikle göz ardı edilmesini sağlayacaktır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!