Kedi ve Köpeklerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
Kedi ve Köpeklerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpek hamileliği iki farklı şekilde gözlemlenebilir. Bunlardan biri fiziksel farklılık, diğeri ise davranışsal farklılıktır. Gebeliğin ilk birkaç haftasında fiziksel değişiklikler daha az anlaşılır. Bu nedenle veterinere gitmek daha mantıklıdır. Hamile köpeklerin doğum belirtileri içinde fiziksel belirtiniz yoksa hamileliğin erken döneminde olabilir.

Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bunun için veterinere gidebilirsiniz. Veteriner köpeğinizi görecek ve kan testi yapacaktır. Kan testleri, bazı hamile köpeklerin diğerlerinden daha yüksek kan ve hormon seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor. Köpeğiniz hamileyken erken teşhis çok önemlidir. Çünkü veteriner diyete sokacak ve ona göre programlayacaktır. Bu nedenle köpeğin hamile olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede veterinere götürmek gerekir.

Bununla birlikte, köpeğinizin fiziksel özellikleri 23 haftadan sonra değişmeye başlar. İlk değişiklikle birlikte meme uçları daha belirgin ve daha koyu olacaktır. 4-5 hafta sonra köpeğinizin midesi şişmeye ve yuvarlaklaşmaya başlar. Gebeliğin son 3 haftasında, yaklaşık 6 ve 9 haftalarında, köpeğin göbeği iyice şişer. Bundan sonra, hafif çıkıntılı meme uçları dışarı çıkacak ve şişmeye başlayacaktır. Ayrıca son 3 hafta içinde yavru köpeğin midenizdeki hareketini görebilir ve hissedebilirsiniz.

Davranışsal Değişimlerde Olur

Hamile köpekte fiziksel değişikliklerin yanı sıra davranış değişiklikleri de mümkündür. Hamilelik sırasında diğer zamanlardan daha sevecen olan köpekler de yavaş ve ağır olabilir. Ancak bu bozulma son dönem yaklaştıkça artar ve ilk dönemde fark edilmeyebilir. İlk dönemde öncekinden daha aktif olabilirsiniz. Genel olarak, köpek davranışı ilk birkaç hafta boyunca pek değişmez.

Köpekler, özellikle hamileliğin son birkaç haftasında, içeride sessiz ve huzurlu bir ortam ararlar. Buldukları alanlarda yuva yapma ihtiyacı giderek artmaktadır. Köpekler doğumdan hemen önce bebeklerine bakabilecekleri sıcak ve güzel bir ev inşa etmeye çalışırlar. Bunun için battaniye ve kıyafet topladıklarını görebilirsiniz. Köpeğinizin hamilelik sırasında yaşadığı psikolojik değişiklikler oldukça yaygındır ve onun güvenli bir yuva bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca onlara karşı daha duyarlı olmalı, beslenmelerine dikkat etmeli ve yanlarında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Kedilerde Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir kedinin hamileliğinin fiziksel belirtileri arasında şişkinlik ve meme başı çıkıntısı bulunur. Ancak bu belirtiler hamileliğin erken döneminde ortaya çıkmaz, bu nedenle veterinere giderek çeşitli testler yaptırabilir ve bebek kediyi ultrasonda görebilirsiniz. Hamileliğin ilk birkaç haftasından sonra kedinin karnı genişlemeye başlar, meme uçları sütle dolar ve bu durumda şişer. Bununla birlikte, bir kedinin hamileliğinin erken evreleri embriyo için çok önemlidir. Bu nedenle kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız midesinin şişmesini beklemeden veterinerinize göstermenizde fayda var.

Hamile kedinin doğum belirtileri değişir. Bazı kediler durum ve hareketlerdeki değişiklikleri, farklılıklar görülür. Bazı kediler için hamilelik sürecini anlamak daha zor olabilir. Kedinin hamile olduğunu anlamanın en net yolu, kedinin karnının şiş ve berrak olduğu zamandır. 5 hafta sonra karın daha fazla dışarı çıkar ve şişer. Bu süre zarfında hareketleri değişebilir ve olağandışı davranabilir. Kedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız ve emin olmak istiyorsanız, en güvenli yol kedinizi veterinere götürmektir. Gerekli testler yapıldıktan sonra veteriner kedinin hamile olup olmadığını size bildirecektir.

Kedi Hamilelik Süresi

Bir kedinin gebelik süresi yaklaşık iki ay sürer. Bu süre, kedinin hamileliğini nasıl geçirdiğine ve nasıl bakıldığına bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Kediniz, olabildiğince stressiz, sakin ve mutlu bir gebelik dönemi geçirmelidir. Gebelik süresi beklenen süreyi aşmaya başlarsa, kediyi hemen veterinere götürün.

Kedilerin Doğumda Kaç Tane Yavru Kedisi Olur?

Bir kedinin doğuracağı yavru kedi sayısı, cinsine bağlıdır. Kediler yaklaşık 1-10 yavru doğurabilir. Kedinin hamilelik döneminde veterinere götürerek kedinin kaç tane yavrusu olduğunu öğrenebilirsiniz. Yavru kediler ve anne kediler için ev ortamı buna göre ayarlanabilir.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!