Markalar İçin Reklam ve Medya Planlaması Nasıl Yapılır?

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
Markalar İçin Reklam ve Medya Planlaması Nasıl Yapılır?

Medya Planlaması Nedir?
Medya planlaması; Medya ajanslarının pazarlaması yapılan kanallarda reklamı verilecek olan ürünün belirlenen hedef kitleye ulaşması için yapılabilecek en önemli kararların aldığı; amaçlarını belirlediği ve uygulamaya koyduğu tüm bu süreci kapsamına alan kavramdır. Mesela iyi bir reklam kampanyası hazırlayıp, bunu hedef kitleye sunmak bile medya planlaması olarak kabul edilir. Tüketiciyle kurulacak iletişimin zemin ortamı bilindikten sonra, hazırlanılacak olan reklam kampanyaların etkili ve ilgi çekici bir biçimde planlanması gerekir. Oluşturulan kampanyanın ana fikrinin olması tabi ki kampanya pek bir anlam katmaz. Önemli olan doğru zamanda, doğru hedef kitleye iletilen kampanyalardır. Başarılı geri dönüşler almanın tek yolu budur. Medya planlaması yapılırken verilmek istenilen mesaj, mesajın ilgi çekiciliği, doğru hedef kitle ve bu kampanyaya ayrılan bütçeye dikkat edilerek en doğru plan bulunmaya çalışılır.
Medya planlamasının ana amacı kampanyayı müşteriye uygun bir bütçe ile müşteriye olabilecek en iyi şekilde aktarabilmektir. Günümüzde kullanılan her kanalın işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Tüketicinin kullanılan kanallarda nasıl bir yerinin olduğu düşünülerek planlama yapılmalıdır. Medya planlaması yaparken elde edeceğiniz deneyimleri ve reklam stratejilerini birçok alanda bulunan eksiklikleri gidermek için kullanabilirsiniz.
Medya Planlamasında Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu:

  • Öncelikli olarak, reklamı yapılacak ürünün şu an hangi durumda olduğu bilinmeli. Şu ana kadar kullanılmış olan kanallardan alınan geri dönüşler iyice raporlanmalı. Bunun sayesinde nasıl daha iyisine ulaşılabileceğine dair bir fikir olur. Yapılacak işin potansiyeli hakkında hiçbir şey bilmezseniz pazarı etkin bir şekilde kullanamazsınız.
  • Ürününüzün herkese ya da seçtiğiniz bir kitleye sunulması önemli bir husustur. Ürününüz için ideal olan hedef kitleyi bulmak medya planlama sürecinin diğer adımlarının da doğru gitmesini sağlayacaktır. Hedef kitleyi önce mevcut kullanıcılardan hareketle, potansiyel ulaşılacak kitleleri sınıflandırarak tespit etmeniz gerekmektedir. Eğer reklam panolarını kullanırsanız, hedef kitlenizi belirlemeden reklam vermiş olursunuz. Fakat medyadan reklam verirseniz sizin için ideal olan kitlelere ulaşabilirsiniz.
  • Medya planlanmasında unutulmaması gereken önemli konulardan biri de zamanlamadır. Yani  hedef müşterilerin mecra kullanım alışkanlıklarını dikkat ile inceleyerek ürünü alma eğilimleri arttığında reklamların yapılması gereklidir. Bu zamanları mevsimlere, tatillere, özel günlere bakarak karar verebilirsiniz. Mesela hedef kitleniz akşam saatlerinde daha aktif bir şekilde medyayı kullanıyorsa sizin de akşam saatlerindeki medya planlamalarına yoğunlaşmanız daha fazla ve doğru bir kitleye ulaşmanızı kolaylaştırır.
  • Elinizdeki bütçeyi en doğru şekilde planlamalısınız. Bunun sayesinde doğru ve dikkate değer harcamalar yaparak iyi sonuçlar elde edersiniz. Eğer ki kampanyanızdaki hedef direkt olarak bir kitleye ulaşmaksa kullanılacak kanallar genişletilerek daha da geniş medya kanallarına açılabilirsiniz.

Bu 4 hususta başarılı olmak için iyi bir medya planlama ajansı ile çalışmalısınız. Medya Vadisi olarak tecrübeli kadromuz ve iş disiplinimiz ile her konuda olduğumuz gibi medya planlamalarınızda da markanızı büyütmenizde en büyük ortağınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!