Mayonezli Istakoz Yapılışı

Mayonezli Istakoz Yapılışı

Diyelim ki bir gün kalburüstü restoranlarda karides, ıstakoz türü deniz böceklerini yerken “Mmmm, amma da datlıymış!” diyen artisleri TV’den izlerken hasetten dibiniz göçtü. “Parasıyla değil mi ulan bazardan ben de alır hatır hutur yerim!” diye aklınızdan geçirdiniz.

Diyelim ki bir şekilde ıstakoz temin ettiniz. Nasıl pişireceğiz bu mutfakta kımıl kımıl eden canlıları ? Önce öldürüp sonra mı yiyeceğiz, önce kızartıp sonra mı öldüreceğiz ? Patates haşlar gibi tenceredeki suya mı atacağız, yoksa fırına mı süreceğiz ?

Sizi bu çileden çıkaracağım merak etmeyin. Tek başına bu böcek yenmez diye mayonezli tarifini vereceğim. Olur da komşular ıstakozu neli yaptın diye garip bir soru sorarlarsa diye mayonezli olacak bu tarif.

Mayonez ve ıstakoz muhteşem bir ikildir. İkisi de çabuk bozulur ve tez zamanda ishale neden olabilir. Bu nedenle ilk gün yaptığınız şeyi yiyemeyecek olursanız, dışarıda bekletmeyiniz.

Ha bu arada ıstakoz caiz mi, değil mi merak edenler için cevaplayayım. Şafii mezhebi için caiz, Hanefi mezhebi için mekruh.

Malzemeler:  

Birkaç ıstakoz.

Bir iki baş kuru soğan,

Birkaç diş sarımsak,

İsteğe göre havuz veya kereviz,

Az sirke ve tuz, biraz da su.

Mayonezini hazırlamak için:

2 adet yumurta,

1 bardak zeytinyağı,

1 limonun suyu,

Istakoz Yapılışı:

Adım 1: Evdeki en büyük tencerenin yarısına kadar su koyulur.

Adım 2: Soğanlar sarımsaklar soyulur ve doğranır, havuç da aynı şekilde yıkanıp doğranır. Bunlar suya atılır. Sirke ve tuz da ilave edilir.

Adım 3:Ocağın altı yakılır ve malzemeler pişmeye bırakılır. Su kaynayınca ıstakoz tencereye atılır. Kapağı kapatılır.  En az yarım saat haşlanır.

Adım 4: Istakoz pişince soğuma kabına alınır. El yakmayacak kadar ılıyınca sırtı ile kuyruk kısmının birleştiği yerden iki parça ayrılır.

Adım 5: Kabukları kırılarak lop etler çıkartılır.

Adım 6: Istakozun etleri tabağa döşenir. Üzerine haşlanmış, soğan, sarımsak, havuç ve marul koyulur.

Adım 7: En son mayonez döküp servis edilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!