Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavisinde öncelikle hastanın manik depresif mi yoksa sadece depresif mi belli olması gerekir. Bu durum hastanın uzun süre gözlenmesi ile anlaşılıyor. Hastalığın rengi ve şiddetinin yıllar geçince anlaşıldığı da oluyor. Bu nedenle bipolar bozukluk belirtileri gösteren hasta kontrol altında tutulmalı ve anormallik sezilince doktora haber verilmelidir.
Bipolar bozukluk tedavisi genel olarak beyin kimyasallarını düzenleyen ilaçlar ile yapılır. Bunlar yan tesirleri kuvvetli ve uzun süre kullanım gerektiren ilaçlarıdır. Gelişigüzel kullanmak bir yana deneyimsiz bir hekim tarafından dozu hastalığın şiddeti ile orantısız olarak ayarlandığında hastanın daha kötüye girme ihtimali vardır. Bu konuda en büyük sorun hastanın ilaçlarını ve psikoterapi seanslarını aksatmasıdır. Nöbet araları uzayınca veya atak şiddetleri düşünce tedavi olduğunu düşünüp kafasına göre ilacı bırakanlar veya psikoterapiyi gereksiz bulan hastalar daha sonra atakları daha şiddetli yaşamaktadırlar.
Ayrıca hasta olduğunu düşünmeyen , nöbet halinde kendinde olan değişiklikleri idrak edemeyen hastalarda tedavi oldukça zordur. Yarıda kalmış tedavi süreçleri bipolar bozukluk hastalığını daha da dirençli hale getirir.

Psikoterapi İle Tedavi

Bu tedavi ilaç tedavisi ile birlikte yapılıyor. Filmlerdeki psikiyatrist sahnelerinde olduğu gibi hasta bir koltuğa uzanıp çocukluğunu anlatıyor. Psikiyatrist hastalığa neden olan travmayı bulur ve hastanın yüzleşmesini sağlar. Psikoterapi hastanın normal olduğu dönemlerde yapılır, nöbet dönemlerinde yapılmaz. İstikrarlı bir psikoterapi ve hastanın tedaviyi kabul etmesi tedaviyi büyük ölçüde kolaylaştıracak, en azından bipolar bozukluk hastalığıntedavi edilebilir hale getirecektir.

Manyetik Uyarım Tedavisi

İlaç tedavisi ve psikoterapiyi destekleyici mahiyette yapılır. Beyinde kimyasal düzensizlik olan bölgelere manyetik şoklar verilerek düzelme beklenir. Özellikle ilaç tedavisine dirençli hastalarda uygulanmaktadır.

Hastanede Tedavi Şart Mı ?

 Hasta normal hayatına devam ederek de tedavi olabilir. İlaçlarını düzenli kullanması ve psikoterapilere düzenli gelmesi yeterlidir. Fakat gözlem gerektiren durumlarda hastayı kliniğe yatırmak gerekebilir.
Bipolar bozukluk hastalığında manik ve depresif atakların arasında gayet uzun interval dönemler vardır. Yani kişi atak geçirmediği zamanlarda gayet normal şekilde yaşamını sürdürür.

Bipolar Bozukluk Tedavisini Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalı ?

Alkollü içecekler, enerji içecekleri ve stresten uzak durmak gerekir. Uykusuzluk da tetikleyici bir faktördür. Bu nedenle vardiyalı işlerde çalışanlar normal mesaisi olan işleri tercih etmelidir. Bu hastalık ile baş etmeyi öğrenmek yani onunla yaşamayı bilmek tedavinin en önemli dönüm noktasıdır. Hastaların bir kısmı psikotiktir. Yani atakları şiddetli geçirirler. Hayaller ve gerçek dışı görüntüler görürler, sesler işitirler. Bu kişilerin hastaneye yatması gerekebilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!