Panik Atak Nedenleri

Panik Atak Nedenleri

Son zamanlarda sıkça rastladığımız panik atak, nedenleri hala araştırılan bir hastalıktır. Şimdiye kadar elde edilen bulgulara göre panik atak nedenlerinin başında o zamana kadar biriktirilen sorunlar ve kaygılar gelmektedir. Bazen de insanın kaldıramayacağı şeyleri yaşaması, aniden karşılaştığı travmatik olaylar karşısında çaresiz kalması bir süre sonra panik atak ve anksiyete bozukluğu gibi hastalıklara neden olabilmektedir.
Öğrenilmiş çaresizlik, yani içinde bulunduğu kaygı verici bir duruma çözüm bulamayacağının anlaşılması zaman içinde iç sıkıntısı yaratır. Bilinçaltında bu kişiyi sıktıkça sıkar. Birikir birikir ve aniden patlama yaşanır. İşte panik atak bu şekilde başlar. İnsan ölüyormuş gibi veya aklını kaçırıyormuş gibi hisseder. Yarım saat süren bu panik dönemi asla unutulamaz. Doktora gidilince fiziksel bir bulgu bulunamaz.
Yaşadığı korkunç olaydan sonra doktordan “turp gibi” olduğunu öğrenen kişi daha da paniğe kapılabilir. Çünkü sorun ve sebep teşhis edilemezse tedavi de olmayacaktır. Bu nedenle panik atak hastaları “ya tekrar başıma gelirse” korkusu yaşarlar. Panik atak bazen korkulardan beslenir. Kaçınma duygusu tetikleyici olur. Mesela kapalı yer korkusu.
Engellenmiş olma düşüncesi öfke ve depresyona neden olur. Ne kadar engellenmiş olursanız öfkeli olursunuz, ulaşamadıkça depresif olursunuz.

Pavlovun Köpeği Deneyi

Köpeğin yanına zil konur. Zil çalıp et verince, köpeğe et verilir. Bu birkaç kez tekrarlanır. Bir süre sonra zil çalınıyor fakat et verilmiyor. Köpeğin salyası et verileceği zannı ile akıyor. Köpek artık her zil çalışta et verilecek ümidine kapılıyor.

Panik atak dönemleri de işte böyle başlar. Panik atak geçiren kişi, aynı ortamı görünce atak geçireceği korkusuna kapılır ve panik atak geçirir. Korkular oluşur.

Panik Atak Belirtileri

 Çarpıntı, baş dönmesi, uyuşma, nefes darlığı panik atak belirtileridir. Tekrar olacak kaygısı olur. Çarpıntı olmasın diye koşmaktan korkar. Aldırma desen hastalığa daha çok aldırır.
Eşinizi sarışın bayanla kafede Bağdat caddesinde görürseniz üçünden de kaçınmaya başlarsınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!