Paranoid Şizofreni Nedir ?

Paranoid Şizofreni Nedir ?

Paranoid şizofreni en sık görülen şizofren türlerinden birisidir. Bu kişilerin hasta olduğunu anlamak için tıbbi deneyim gerekir. Çünkü hastanın zekası yerindedir, bazı kuşkucul hareketleri, garip davranışları, düşünceli tavırları şüphe uyandırır.
Paranoid şizofreni hastaları, hastalığın derecesi ilerlemiş ise hayaller görebilir, gaipten seslenmeler duyabilir. Kendi içlerinde ne yaşadıklarını kestirmek zordur. Gerçek hayat ile iç dünyasında yaşadığı hayallerle, halüsinasyonlarla kuşatılmış hayatı ayırt edemezler. Bu yüzden de ne yapacağı kestirilemez şekilde hareket ederler. Tahmin edileceği üzere paranoid şizofren hastaları en yakınları için bile tehlikeli olabilirler.

Paranoid Şizofreni Belirtileri

 En büyük belirti hastanın yüzüne yansıyan kuşku ifadesidir. Takip edildiğini, gizli görev verildiğini düşünebilir. Zarar göreceği endişesi ile başkalarına güvenemezler.
Paranoid şizofren hastaları normal hayatın yanında bir de sanal hayata sahiptirler. Duyu organları olmayan şeyleri beyne iletir. BU sadece halisünasyonlardan ibaret değildir. Koku ve tat bakımından da olmayan şeyleri algılarlar. Kimse aksine inandıramaz. Gördüklerini, duyduklarını gerçek zannederler.
Hastaların belirgin davranış bozuklukları olabilir. Kuşkuculuğun getirdiği eşini haddinden fazla kıskanma dürtüsü veya bir düşünceye saplantılı şekilde bağlı olması buna örnektir. Kişilik bölünmeleri, kendi kendine konuşmaları olur hastanın. Sürekli düşüncelidir.
Hastalar tehditkar ve tehlikeli olabilir. Bu da saldırganlık şeklinde belirti verir. Hasta iyi takip edilirse gerçekleri değerlendirme yetisini kısmen yitirdiği anlaşılabilir. Bu tip hastaların yaklaşık üçtebiri ilaç ile tedavi edilmektedir. Kullanılan ilaçların yarıda kesilmesi bir felaketle sonuçlanabilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!