Yağlı Saçlara Bakım Tavsiyeleri

Yağlı Saçlara Bakım Tavsiyeleri

Eğer saçlarınız çok sık yağlanıyorsa bu durumun olası iki sebebi vardır.

1. Ya, saçınızı yeterli sıklıkla ve özenli yıkamıyorsunuzdur.
2. Anatomik olarak yağlı saçlara sahipsinizdir. Yani saçlarınızın tellerine bağlı bulunan yag bezleri sık yağ üretiyordur.

Saç her gün yıkanırsa yağlı saçlara kolayca çözüm olabilir. Ancak bazıları her gün yıkanan saçların daha çabuk yağlanacağı, ayrıca saçı besleyen yağın deriden azalacağı endişesiyle saçlarını her gün yıkamaktan çekinebilirler. Acaba bu düşünce doğru mudur?

Aslında saçı her gün günlük yıkamak yağ bezinin daha fazla yağ üretmesine neden olmadığı gibi saç derisi yağlı olan kişiler için saçı her gün yıkamak ve biriken yağı arındırmak saç ve saç deri sağlığını iyileştirmek için gereklidir. Yeterli sıklıkta yıkanmayan yağlı ciltlerde kaşıntı ve hassasiyet sıklıkla görülebilir. Bu sebeple saçınız yağlı ise her gün yıkamakta bir mahsur yoktur.

Saç derisinde biriken yag besleyicimidir?

Saç derisinde biriken yağ deri sağlığını korur ve nemli tutar ama besleyici özelliği yoktur. Saç derisinin gereksinimi olan yağ kişinin günlük ürettiği kadardır. Saçın yıkanmasından en fazla 7 saat içerisinde vücut deri sağlığı için gereken yağı üretir.

Yağlı saçı olanlar hangi şampuanları tercih etmeli?

Yağlanmayı hiçbir şampuan önlemese de ama yağı daha iyi temizleme özelliği olanlar vardır. Kendi ph derecenize uygun olan şampuanı tercih etmelisiniz. Eğer cildiniz yağlı ise yağlı saçlar için üretilen şampuanları kullanabilirsiniz. Saçı kabartıp hacimlendiren şampuanlar yağlı saçlar için tavsiye edilmez.

Ayrıca haftada en az bir defa kepeğe karşı şampuan kullanmak da yağlı ciltleri temizlemek için faydalıdır.

Uzmanlar ayrıca yağlı saçların bakımı için  saçların iyi durulanmasını ve uzun süre fön kullanılmamasını tavsiye etmektedir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!