Akciğer Kanseri Hakkında

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Akciğer Kanseri Hakkında

Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği ve Lilly İlaç işbirliğiyle kamuoyunda akciğer kanseri hakkında farkındalığı artırmak amacıyla başlatılan “Koca Ciğer” isimli projenin ilk durağı Bezmialem Vakıf Üniversitesi oldu.

Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği ile Lilly İlaç, akciğer kanserinde tanı ve tedavinin önemine dikkat çekmek ve  kamuoyunda farkındalığı artırmak amacıyla toplumsal bir bilinçlendirme projesini hayata geçirdi. “Koca Ciğer” adıyla duyurulan ve evsahipliğini İstanbul Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin yaptığı proje  kapsamında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi’nin bahçesine kurulan dev bir akciğer maketi aracılığıyla ziyaretçiler, akciğer kanseri hakkında bilgi alma imkanı buldu.

“Akciğer kanserinde tedavi, yaşam şansını artırır” sloganıyla yola çıktıklarını  belirten Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Nevval Sevindi, kampanya aracılığıyla akciğer kanseri konusunda kamuoyunu bilgilendirmeyi ve  hastalığın önemine dikkat çekmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, “Akciğer kanserinden korunmak için sadece sigara ve tütün ürünlerini bırakmanız yeterli değil. Sağlıklı bir akciğer için, ciğerlerin en verimli şekilde kullanılması, nefes egzersizleri de son derece önemlidir. Bu nedenle biz de “Koca Ciğer” adlı dev akciğer maketi ile hastalıkla ilgili daha fazla bilgi vermek istedik” diye konuştu. “Koca Ciğer” maketi aracılığıyla ziyaretçilerin akciğerde kanser hastalığının etkilerini daha yakından görme ve bilgi sahibi olma imkanı bulacaklarını belirten Sevindi, yıl boyunca “Koca Ciğer”in Türkiye’nin farklı şehirlerinde ziyaret edilebileceğini de söyledi.

Projenin ilk ayağına evsahipliği yapan İstanbul Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ethem Güneren de Türkiye’de akciğer kanseriyle etkin şekilde mücadele etmek için hastalık ve tedavisi hakkında farkındalığın son derece önemli olduğunu belirterek “Bu tür farkındalık projeleriyle erken tanı ve doğru tedavinin önemini daha etkin bir şekilde, daha geniş kitlelere anlatma imkânı buluyoruz” diye konuştu. Ayrıca programda Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi’den Tıbbi Onkoloji Uzm. Prof. Dr. Mahmut Gümüş ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Sezer de hazır bulundu.

Türkiye’de akciğer kanserinin en sık görülen kanserlerden biri olduğunun altını çizen Lilly İlaç Medikal Direktörü Sedat Altuğ ise, hastalıkla en etkin mücadelenin doğru bilgi ve iletişimle sağlandığına inandıklarını, bu nedenle farkındalık çalışmalarında hasta dernekleri ve hastanelerin rolünü son derece değerli bulduklarını söyledi. Altuğ, “Lilly İlaç olarak bu tür işbirlikleri ile sağlık profesyonellerinin yanısıra, başta hasta ve hasta yakınları olmak üzere toplumda geniş kitlelere ulaşmanın son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!