Bitkisel Egzama Tedavisi

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Bitkisel Egzama Tedavisi

Egzama cilt üzerinde kaşıntı, kuruluk, pul pul dökülmeyle beliren bir cilt hastalığıdır. Bulaşıcı olmayan egzama stresle, hava kirliliği ile sigara ve alkol ile artar. Egzama sadece yüzde değil, eklem yerlerinde, cinsel organ etrafında ve vücudun pekçok yerinde çıkmaktadır. Egzamaya iyi gelen bitkiler sayesinde bu problemden kurtulmak mümkün.

Papatya: Egzamaya iyi gelen bitkilerden biri olan papatyanın çiçeklerini, yağını ve tohumunu, bir miktar süt ile karıştırıp egzamalı bölgeye uygulayabilirsiniz. Bunun yanısıra içerisinde papatya özü bulunan kremleri de egzamalı bölgelerde kullanabilirsiniz.

Meyan Kökü: Alternatif tıpta da kullanılan meyan kökü içerikli kremleri egzama tedavisi için kullanmak mümkün olmaktadır. Bunun yanında meyan kökünü susam yağı ile ezerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera: Yaprak ve sapları su ile dolu olan aloe vera’nın suyunu egzamayı iyileştirmek için problemli bölgelerde direk olarak kullanabilirsniz. Bunun yanısıra eczanelerden veya kozmetiklerden aloe vera jelleri ve kremleri egzama için cildinizde uygulayabilirsiniz.

Lavanta Çiçeği: Yumuşatıcı ve toksinlerden uzaklatırıcı etkisi olan lavanta çiçeğini de egzama için kullanabilirsiniz. Lavanta çiçeğini ezerek bir miktar limon suyu ile karıştırınız ve cildinize uygulayınız.

Sarı Kantaron: İltihapları alan ve cildi nemlendiren sarı kantaron egzama için iyi gelmektedir. Asit içeriği fazla olduğu için zeytinyağı ile karıştırınız ve cildinize uygulayınız.

Beyaz Dut: Beyaz dutu, bir yumurta sarısı ile karıştırıp egzamalı cilde uygulamak da tedavi için etkili yöntemlerdendir.

Isırgan Otu: Isırgan otunu eziniz ve egzamalı bölgelere uygulayınız, ısırgan otu etkili olduğu için 5 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkayınız.

Defne Yaprağı: Defne yaprağını 5 dakika boyunca kökü ile kaynatınız, bir pamuk aracılığı ile egzamalı bölgelerinize uygulayınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!