Botoksla Migren Tedavisi

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Botoksla Migren Tedavisi

Migreniniz var ve ilaç tedavisine karşın ağrılardan kurtulamıyor musunuz? Ya da ilaçların yan etkilerinden dolayı günlük hayatınız olumsuz mu etkileniyor? Tüm dünyada kullanılmaya başlanan ve etkisi güvenilir çalışmalar ile kanıtlanmış bir tedavi seçeneğiniz daha var: Botoks tedavisi. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Nöroloji uzmanı Dr. Bahar Erbaş migrende alternatif ve destek tedavi olarak kullanılan Botoks tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Botoks tedavisi hangi avantajları sağlar?

Botoks daha çok estetikle ilgili alanlarda adı anılmış olan bir ilaç olsa da, tıpta birçok hastalıkta tedavi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık onbeş yıldır yapılmış ve saygın tıp dergilerinde yayınlanmış çok sayıda çalışma ile botoksun baş ağrısında özellikle migrende etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmıştır. Yapılan pek çok çalışmada botoks tedavisinin ilaç tedavisine oranla hayat kalitesini çok daha az oranda etkilediği, ABD ve birçok Avrupa ülkesinde güvenle kullanılmakta olduğu, hatta çoğu sağlık sigortaları ve devlet tarafından tedavi süresi, hastanın iş gücü kaybı gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda maliyet-etki açısından daha avantajlı olduğundan desteklendiği artık bilinen bir gerçektir. ABD’de sıkı incelemeler ile ilaçlara onay veren resmi bir kuruluş olan FDA tarafından kronik migren tedavisinde kullanımı 2010 yılında onaylanmıştır. Ülkemizde de çoğu sağlık güvencesi sağlayıcıları tarafından karşılanmaktadır.

Botoks tedavisi ağrısız yapılır, gündelik hayata hemen dönüş yapılabilir!

Migrende etkisi ağrı mekanizmalarının gelişmesini azaltma ve engelleme üzerinden gerçekleşen botoks bu etkisini yapıldığı bölgeden sinir hücresi boyunca taşınıp ağrı üreten merkezlerin aktivitesini azaltarak gerçekleştirmektedir. Botoksun çocuklarda dahi etkinliği ve uygulanabilirliği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Uygulama açısından hastaların en çok merak ettiği canlarının yanıp yanmayacağı hususudur. Öncesinde yapılan lokal anestezi ile çok ince iğnelerin kullanıldığı bu uygulama esnasında hemen hiçbir acı hissedilmemektedir. Botoks tedavisinin ilaç tedavisine oranla yan etkileri oldukça azdır. Ayrıca hasta uygulama sonrası hemen günlük hayatına dönebilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!