Guatr Nasıl Oluşur ?

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Guatr Nasıl Oluşur ?

Tiroid bezinin büyümesi ile oluşan guatr hastalığı hasta olan kişiye verdiği rahatsızlık sebebiyle oldukça sıkıntılı bir süreç yaşatmaktadır. Tiroid bezinin aşırı derecede hormon salgılaması sonucu guatr hastalığı oluşmakta ve artık günümüzde kanser hastalığının çığ gibi çoğalarak artış göstermesi sebebi ile guatr kanseri çeşidi ile de karşılaşılmaktadır. Guatr hastalığının oluşumuna sebep olan tiroid önemsenmesi ve dikkat edilmesi gereken önemli bir özellik olduğundan dolayı guatr hastalığına gereken önem verilmelidir. Basit bir guatrım var bana bir sıkıntı ve zahmet vermiyor denilerek kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Hastalığın önemi konusunda gereken bütün ihtimam ve özen gösterilmelidir ve hastalığın tedavi sürecinin hemen başlatılması ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi de gerekmektedir.

Dikkat edilmeyen ve aşamaları incelenmeyen guatr hastalığının seyrinde ilerleme ile birlikte daha önemli sorunlarla karşılaşmakta mümkündür. Bunun neticesi olarak ilaç tedavisi ile iyileşmesi yani tedavisi mümkün olan bir guatr hastalığı, giderek büyüyerek gelişiminde hızlanma görülmekte, cerrahi bir operasyon gerekliliği mutlaka oluşmakta ve bazı tiroid bezeleri de kanserli hücrelere dönüşerek zehirli guatr hastalığının oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Guatr hastalığı sık gözlemlenen bir rahatsızlık olduğundan dolayı hastaların kendileri ile ilgili muayenelerini ve tetkiklerini aksatmadan yapmaları gerekmektedir. Sağlık hiçbir zaman ihmal edilmeyecek ve erken teşhis ile hastalığının tedavisi mümkün olan kişilerin daha sonraki rahatsızlıklarının oluşumu engellenebilmektedir. Vücudumuz için oldukça önemli olan tiroid bezinde, tiroid hormonlarının yapımı aşamasında çeşitli etkenlere bağlı olarak azalma oluşur ise beynimizde yer alan hipofiz bezinin tiroidi uyarıcı hormonunun salgılanması aşamasında artış oluşmakta ve bu hormonda tiroid bezini büyüterek guatırın oluşumunu sağlamaktadır. Guatırın oluşumunun en önemli sebeplerinin başında gelen vücut içindeki iyot eksikliğidir. Bunun yanı sıra başka değişik etkenlerde guatırın oluşuna sebep verebilmektedir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!