Hamile miyim? Hamilelik Belirtileri, Gebelik Belirtileri

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Hamile miyim? Hamilelik Belirtileri, Gebelik Belirtileri

Hamile miyim? Hamilelik Belirtileri, Gebelik Belirtileri

Eğer çocuk istiyorsanız, bir hekime başvurmalı ve sağlıklı bir hamileliğin oluşumu ve teşhisi sonrası yine hekiminizin önerilerine göre yaşam stilinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

Bazı belirti ve bulgular size, kendi kendinize sorduğunuz bu sorunun cevabının “pozitif” olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

Hamilelik Belirtileri – Gebelik Belirtileri

1) Beklenen adet(regl) dönemine girilmemesi
2) Görülen regl’in niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, zamanın, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)
3) Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda kararma/koyulaşma, memeucunda karıncalanma duygusu
4) Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve yüksek hassasiyet
5) Bulantı ve kusma
6) Yorgunluk, sürekli uyuma isteği, baş dönmesi
7) Eskisinden daha sık idrara çıkma
8) Vajina salgılarının artması

Yukarıda saydığımız bu 8 belirti, muhtemel bir hamilelik belirtisidir. Kesin bir gebeliğin varlığını göstermezler, çünkü başka sağlık problemleri veya psikoljik durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için kan, idrar veya gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Gebelik testi, kanda ve idrarda yeterli miktarda bulunan bazı hormonların arttığının çeşitli testlerle gösterilmesidir ve gebeliğin kesin kanıtıdır..
İdrar testi, kanda gebelik hormonları yeterli seviyeye ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki bu hormonların seviyeside artar. Hamilelik testinde kesin kanıt sağlar.

Eczanelerde satışan hızlı gebelik testi adı verilen, idrar örneği ile yapılan bu test, her ne kadar üretici tarafından %99 kesin sonuç verdiği belirtilsede, %50 yanımla ihtimali vardır. Bir çok değişken bu testi etkileyebilir, yanlış sonuç vermesini sağlayabilir.
Hastaneler veya özel sağlık kurumlarında uygulanan idrarda gebelik testleri, daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir. Bu sebepten tavsiye ettiğimiz yöntemlerden biri, budur.

İdrar testinde ise, hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kandaki hamileliğe gerekli olan seçeneklerin seviyesi saptanarak, gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!