Öfke Kontrolü Tedavisi Alanların Kazanımları Nelerdir?

Öfke Kontrolü Tedavisi Alanların Kazanımları Nelerdir?

İlişkilerde öfkenin tanımını net bir cümle ile yapabilmek pek mümkün değildir. Genel olarak öfke söz konusu olduğunda, kişinin mutlu olmasının önündeki en büyük engel, haz alma duyusuna ket vuran bir duygu olarak ön plana çıkar. Sıklıkla öfke, saldırganlığa dönüşen bir durumdur.

Öfke Nasıl Ortaya Çıkar?

Normal şartlar altında, sıkıldığımız durumlarda, kendimizi yeterince ifade edemediğimizde yada yoğun ve sistematik bir şekilde psikolojik baskıya maruz kaldığımızda öfkeleniriz. Her insanın bir noktaya kadar öfkelenmesi doğaldır. Genellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte öfkenin tanımı ve ortaya çıkma şeklide değişmektedir.

Eskiden daha çok öfke kontrolü söz konusu olduğunda, saldırganlık akıllara geliyor olsa da, şimdi yalnızlık – kaygı ve utanç gibi durumların da öfkeyi sıklıkla tetiklediğini söylememiz yanlış olmayacaktır. Peki ama tam olarak öfke kontrolü bu durumun neresinde yer almaktadır?

Öncelikle öfkenin doğal bir tepki olduğunu unutmayarak başlamak gerekir. Öfke doğal ve sağlıklı olan bir dışavurum şeklidir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu ise sıklıkla öfkelenme ve öfkeyi yanlış bir şekilde diğer insanlara yansıtmaktan kaynaklanır. Başka bir deyiş ile öfke kontrolü tedavisine ihtiyacı olan kişiler genellikle kendilerini her zaman için haklı bulduklarından dolayı öfkelerini kontrol edemezler. O an için de böyle bir durumla karşılaşmaları mümkün olsa da ilerleyen zamanlarda pişmanlıkta duyabilirler. İşte tam da bu noktada öfke kontrolü tedavisine ihtiyaç duyarız.

Öfke Kontrolü Tedavisi Alanların Özellikleri

Öncelikle bu tedavi öfkelenme sıklığınızı kontrol altına alır. Kendini daha net bir şekilde ifade edebilmesi ve öfkenin sonuçlarının yönlendirilmesi bu şekilde mümkün olmaktadır. Bir de öfkenin altında yatan nedenlerin iyi bilinmesi de son derece büyük bir önem arz eder.

Öfke patlamalarının altında yatan durumların iyi analiz edilmesi gerekmektedir. O anki ruh halimizle nasıl bir sonuç elde ettiğimizin anlaşılması için tekrarlayan gündelik yaşam sorunlarınız, depresyon hali gibi durumların üzerine gidilerek bu sorun ortadan kaldırılmalıdır.

Aynı zamanda öfke kontrolünün ilişki terapisi açısından da son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Psikolog tarafından öfke kontrolü tedavisi alan kişilerin en büyük kazanımı ise sosyal hayatta kendisine duyulan güven duygusunun artmasıdır. Başka bir deyiş ile öfke kontrolü sağlanarak insanların daha fazla güvenmesi sağlanabilir. Bu da orta uzun vadede ciddi anlamda bir başarı olarak ön plana çıkmaktadır.

https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m14!1m8!1m3!1d48133.52351363283!2d28.972866!3d41.061446!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x9eb1e1003bda895f!2sKlinik%20Psikolog%20Serpil%20Endirlik!5e0!3m2!1str!2str!4v1658301302238!5m2!1str!2str

Cezalandırıcı ve caydırıcı bir kişi olarak görünmek yerine daha uzlaşmacı bir insan haline gelmeniz ve daha güvenilir bir insan olarak algılanmanız sağlanmaktadır. Öfke kontrolü orta – uzun vadede insanların size bakışını değiştiren bir durum olarak ön plana çıkar.

Genellikle bu tedaviyi alan insanların evlilik hayatları ve iş hayatlarında köklü değişimlerin olduğu gözlenir. Yine aynı şekilde öfke kontrolü sayesinde daha mutlu ve ılımlı bir ruh haline bürünmeniz de mümkün olmaktadır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!