2022’de Yabancılar İçin Belarus Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
2022’de Yabancılar İçin Belarus Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Resmi adı Belarus Cumhuriyeti olan ve Beyaz Rusya adıyla da bilinen Belarus, Doğu Avrupa’da konumlanmış bir devlettir.

Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 30 günü aşmayan seyahatleri için Belarus Cumhuriyeti vize işlemlerinden muaf olmaktadır. Belarus Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatlerde, seyahat süresinin 30 günü aşması durumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir.

Belarus vize işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri yabancı uyruklular için Türkiye’den yapılan Belarus vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite acente Vizem.net’in uzmanlarına sorduk.

Belarus Schengen Ülkesi Mi?

Belarus, Schengen bölgesi ülkeleri arasında yer almamaktadır.

Belarus Vize İstiyor Mu?

Belarus, seyahatleri 30 günü aşmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir. Türkiye’den Belarus’a seyahat süreleri 30 günden fazla olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belarus vizesiz giriş hakkından yararlanamamaktadır.

Belarus Vizesiz Kaç Gün Kalmaya İzin Veriyor?

Belarus’ta 30 gün boyunca vizesiz kalınabilmektedir.

Belarus Pasaport İstiyor Mu?

Belarus’a yapılacak seyahatlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport istenmektedir.

Belarus Vize Türleri Nelerdir?

Belarus için seyahat süresine göre verilen 3 tür vize bulunmaktadır. Belarus vize tipleri, B tipi transit vize, 90 güne kadar kalış hakkı veren C tipi vize ve 1 yıl geçerli olup 90 gün kalış hakkı veren D tipi vizelerden oluşmaktadır. Belarus turist vizesi, Belarus’ta 90 güne kadar konaklamaya izin veren kısa süreli bir vize tipi iken, Belarus çalışma vizesi ise genellikle 90 günden uzun süreli Belarus’ta çalışmaya imkan tanıyan uzun süreli bir vizedir. Belarus öğrenci vizesi ise eğitim süresine göre kısa süreli veya uzun süreli vize olarak alınabilmektedir.

Belarus vizeleri giriş sayısına göre tek girişli ve çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tek girişli vizesi kişinin Belarus’a vize sahibinin sadece bir kez giriş yapmasına izin vermektedir. Çok girişli vize ise kişinin Belarus’a, vize süresi boyunca birden çok kez giriş yapmasına olanak sağlayan vizedir.

Belarus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belarus vize başvurularında gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Belarus vizesi başvuru formu: Belarus vize başvuru formunun Türkçe, İngilizce, Rusça veya Belarusça dillerinden birinde, vize başvurusu yapan kişi tarafından el yazısı ile veya bilgisayar ortamında doldurulması gerekmektedir. Belarus vize başvuru formlarında anket kısmının boş bırakılması ve başvuranın formu şahsen imzalaması gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Belarus vize başvurusunda kullanılacak fotoğraf boyutunun 35 x 45 mm olması, yüzün tam olarak gözükmesi, fotoğrafın yüksek çözünürlükte olması, arka planının açık ve tek renkli olması, fotoğrafta kırışıklık veya mürekkep lekesi olmaması ve fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.
  • Pasaport: Başvuru sahibinin fotoğrafını içeren, vize için ayrılan en az 2 boş sayfanın bulunduğu, Belarus Cumhuriyeti’nden çıkış yapıldıktan sonra en az 90 gün geçerlilik süresi bulunan bir pasaport gerekmektedir.
  • Sağlık seyahat sigortası: Belarus sağlık seyahat sigortasının geçerliliğinin seyahat süresini kapsaması, içinde en az 10.000 euro teminat bulunması ve sigorta sahibinin adı, soyadı, oturma adresi ve banka hesabı gibi bilgileri içermesi gerekmektedir.
  • Vize destek belgeleri: Belarus vize başvurusunda bulunan kişilerin seyahat amacını sunmaları gerekmektedir.
  • İkamet belgesi: Vize başvurusunda bulunan kişilerin üçüncü bir ülkenin vatandaşı olması durumunda, Türkiye’de bulunmalarının yasal olduğunu kanıtlayan bir belge sunmaları gerekmektedir. Belarus vize başvurusunda bulunan kişinin daha önce eski SSCB veya Belarus Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunması durumunda sırasıyla eski SSCB veya Belarus Cumhuriyeti vatandaşlığının sona erdiğini onaylayan bir belge; Belarus vize başvurusunda bulunan kişilerin reşit olmaması durumunda, bireyin doğum belgesinin bir kopyası ve yasal temsilciler olan ebeveynlerinin pasaportlarının ön sayfasının birer kopyasının konsolosluğa sunulması gerekmektedir.
  • Ödeme dekontu: Belarus vize başvurusunda bulunan vatandaşların vize harcını ödendiğine dair banka dekontunu sunmaları gerekmektedir.

Belarus vize başvurusunda bulunan vatandaşların tüm belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde doldurması gerekmektedir.

Belarus Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Belarus vize başvurusunda bulunacak vatandaşların vize başvuru formunu Türkçe, İngilizce, Rusça veya Belarusça dillerinde el yazısı ile veya bilgisayar ortamında şahsen doldurması gerekmektedir. Belarus vize başvuru formunda anket kısmının boş bırakılması gerekmektedir. Belarus vize başvuru formunu, başvuran kişi şahsen imzalanmak zorundadır.

Belarus Vizesi Nasıl Alınır?

Belarus vize başvurusunda bulunacak vatandaşların öncelikli olarak Türkiye’de Belarus dış temsilciliklerinden vize randevusu alması gerekmektedir. Belarus vize türleri çeşitlilik göstermekte olup, Belarus vize başvurusu yapacak vatandaşların, başvurulan vizenin çeşidine göre talep edilen vize evraklarını hazırlayıp vize randevusunda vize memuruna teslim etmesi istenmektedir. Belarus vize başvurusunda bulunan vatandaşın vize memuruna evrakları teslim etmesi ve biyometri işlemlerinin yapılması sonucunda başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Belarus vize başvurularında vize ücreti Belarus Konsolosluğu tarafından verilen IBAN numarasına havale yapılarak ödenmektedir.

Belarus Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belarus giriş vizesi ücreti 60 eurodur. Belarus vize ücreti; Türkiye’de oturumu bulunan yabancı ülke vatandaşları için Belarus vize harcı, danışmanlık hizmeti, biyometri, seyahat sağlık sigortası ve ihtiyaç duyulduğu takdirde yeminli tercüme ücreti dahil 2022 yılı için toplam 205 eurodur.

Belarus Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Belarus vizesi ortalama 5 iş günü içinde çıkmaktadır. Belarus Konsolosluğunun yoğunluğuna göre Belarus vize başvuru sonuçlanma süresi değişiklik göstermektedir.

Belarus Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Belarus vize başvuruları akredite acenteler üzerinden yapıldıkları takdirde online olarak takip edilebilmektedir.

Belarus vize başvurusu takibi Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında 5 aşamalı SMS servisi ile yapılmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Belarus Turist Vizesi İçin Banka Hesabında Ne Kadar Olmalıdır?

Belarus turist vizesi için banka hesabında, kişilerin Belarus’ta kalacakları her ay için Belarus Cumhuriyeti tarafından belirlenen 25 adet taban birimi, yani yaklaşık 280 USD’ye denk gelen fon miktarının sunulması gerekmektedir. Belarus Cumhuriyeti’ne bir aydan daha kısa süre için giriş yapan ziyaretçilerin, her bir konaklama günü için belirlenen 1 adet taban birimi, yani tahmini yaklaşık11 USD’ye denk gelen fon miktarını sunması istenmektedir.

Belarus Vizesi İle Rusya’ya Gidilebilir Mi?

Belarus vizesi ile Rusya’ya gidilmemektedir.

Belarus vizesi olan bir kişinin Rusya’ya gitmek istemesi durumunda Rusya vizesi için ayrı bir vize başvurusu yapması gerekmektedir. Belarus vizesine sahip olan kişiler, Rusya seyahati için ayrı bir vize başvurusu yaptığı ve başvurusu onaylandığı takdirde Rusya’ya seyahat edebilmektedir.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!