Kansızlığa Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Yanıtlıyor

Kansızlığa Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Yanıtlıyor

Kansızlık bebeklerin ve çocukların olduğu kadar erişkin kişilerin de sorunudur. Çoğumuzun bir türlü bırakamadığı sigara alışkanlığı, düzensiz ve yetersiz beslenme, sürekli kullanılmak zorunda bulunulan ilaçlar kansızlığa neden olabilmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu “Kansızlığa ne iyi gelir ?” sorusuna ıspanak ve kereviz kürü olarak cevap veriyor. Kansızlık problemi yaşayan kişiler yeşil yapraklı sebzeleri ve C vitaminince zengin olan meyveleri düzenli olarak almalıdırlar. Kansızlığa neden olan faktörlerden birisi vücuda yeterli demirin alınmaması veya besinlerdeki demirin yeterince emilememesidir. C vitamini demirin besinlerden daha iyi alınmasını sağlar.

Bunun aksine çay, kahve ve sigara ise demir emilimini azaltır. Bu nedenle bu tip alışkanlığı olanlar çaylarını kahvelerini öğünlerden en az bir saat sonra almalıdırlar ki besinlerdeki demir yeterince alınabilsin.

Aynı şekilde çikolata ve tatlı da demir alımını kısıtlar, buna dikkat ediniz. Kansızlık problemi yaşayanlar çay-kahve alışkanlığını günde bir bardağa indirmelidirler.

Bunlara riayet ederseniz kansızlığa doğal yoldan çare bulmuş olursunuz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun ıspanak kürü kronik kansızlık çekenler için. Yapılışı şu şekilde:

Kansızlık küründe ikiyüzelli gram ıspanak ile ikiyüz gram kabuğu soyulmuş kereviz kullanılıyor. Önce kabuğu soyulan kereviz ince ince kıyılır. Yaklaşık bir litre su kaynamaya başlayınca kıyılmış kereviz ilave edilir. Ocağın altı kısık şekilde on dakika civarında haşlanmaya bırakılır. Bu süre sonunda ıspanak ilave edilir ve karıştırmadan beş dakika daha kaynayınca ocak kapatılır.

Kendi halinde soğuması beklenir. Soğuyunca bir tülbent veya ince bir süzgeç yardımıyla süzülür. Süzülen haşlama suyu cam şişeye doldurulur.

Bu sudan bir bardak sabahları açken veya kahvaltı yaptıktan bir saat sonra içilir. Aynı şekilde bir bardak da akşam yemeğinden evvel veya akşam yemeğinden bir saat sonra içilir. Yani günde iki bardak aç karnına içilir.

Bu kür onbeş gün aralıksız uygulandıktan sonra on beş gün uygulanmaz, sonra onbeş gün daha uygulanır. Yani 15 gün iç + 15 gün bekle+ 15 gün iç şeklinde toplam 30 gün uygulanır.

Kürün bulunduğu şişe buzdolabında muhafaza edilmelidir. Kereviz ve ıspanak her mevsim bulunan sebzeler değildir. Bu nedenle mevsiminde alıp buzlukta tutabilirsiniz. Yine aynı neticeyi alırsınız.

Önemli Bir Not:

Kansızlık problemi çeken kişiler et yemelidirler. Etten alınan demir sebzeden alınana göre çok daha fazladır. Fakat yukarıda tarifi verilen kereviz-ıspanak kürü etten bile daha fazla demir sağlamaktadır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!