Makaron Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
Makaron Nedir, Nerelerde Kullanılır?

 

Makaron nedir? Shrink kablo olarak da bilinen makaron, ısıya maruz kaldığında belli bir dereceye kadar büzüşen ve bu büzülme sayesinde kullanıldığı alanı sabitler, kapatır ve çevreler.

 • Korumak,
 • Sınıflandırma
 • Elektrik izolasyonu,
 • Etiket,
 • Yalıtım,
 • Kimyasal ve mekanik koruma

Benzer çalışmalarda koruma sağlamak için güvenle kullanılabilen bir malzemedir. Makaronlar ısı etkisiyle 2,1 ile 6.1 arasında küçülür, işlem görmüş kablo ve boruların etrafına sarılarak olası dış etkilerden korunur. Macaronlar çok yönlüdür. Kablo ve kablolu alet ve ekipmanların kullanıldığı her alan ve yerde (ev, işyeri, otomotiv sanayi, okullar, bilişim departmanları, elektrik, elektronik vb.) kablo koruyucu olarak kullanılır.

Buşingler için piyasada birkaç farklı isim bulunsa da (ör. burç, ısıyla daralan burç, kablo burcu, kablo burçları), hepsi aynı işlevi gören burçlar olarak anılmalıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli renkler olsa da, en yaygın olarak siyah makaronlar kullanılır. Makaron kullanım yerleri oldukça fazladır.

Makaron Nedir?

Renk değişiminin işlevinde hiçbir fark yoktur. Bununla birlikte, bazı alanlarda, kabloların renk tanımlaması, etiketlenmesi ve işaretlenmesi ve kablo tanımlamasını kolaylaştırmak için renkli kılıflar kullanılmaktadır. Özellikle eklenmesi gereken elektrik projelerinde derzleri dış etkilerden korumak için vazgeçilmez bir malzemedir. Makaron, kabloyu dış etkilerden korumanın yanı sıra bulunduğu yerdeki can ve malı kablonun oluşturabileceği tehlikelerden de korur. Sanayi sektörü gibi kullanım sektörü de günlük yaşamda hızla yayılmaktadır. Evlerdeki elektrikli ve elektronik cihazların sayısı arttıkça evlerde makaronlara olan talep de arttı.

Çap ve ebat çeşitliliği nedeniyle kulaklık ve şarj cihazlarından TV, bilgisayar ve benzeri kablo alanlarını kapsayan ezilmiş ve aşınmış parçalara kadar birçok alanda kullanımı artmıştır. Bu sargı sayesinde kılıf uygulama alanını kaplar ve sertleştirir, kabloyu darbeye, neme ve kırılmaya karşı dayanıklı hale getirir.

Makaron Nerelerde Kullanılır?

Makaronun  kullanıldığı yerler şunlardır;

 • Isıyla daralan makaron mükemmel koruma sağlar.
 • Sıcak ortamlarda olduğu gibi soğuk ortamlarda da aynı korumaya sahiptir.
 • Sıcağa ve soğuğa karşı bu dirençleri sayesinde tam koruma sağlarlar.
 • Elektriksel yalıtım özellikleri ile kablolardan veya harici kaynaklardan kaynaklanan yangın riskini azaltırlar.
 • Halojen içermezler ve bu nedenle herhangi bir yangında kendiliğinden sönerler.
 • Kapladıkları alanın dış ortamdaki kimyasallardan kapsamlı bir şekilde korunmasını sağlarlar.
 • Kablo kaynaklı sızıntı olasılığını ortadan kaldırırlar.
 • Daha uzun süre dayanacak ekipman ve araçları kullanma olanağına sahiptirler.

Makaron Çeşitleri Nelerdir?

Makaron kullanım alanına göre temin edilmektedir. İnce et kalınlığı, orta et kalınlığı ve kalın et kalınlığı çeşitlerinin yanı sıra yapışkanlı tüp çeşitleri de bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, kullanım alanında çok çeşitli kullanım alanlarının ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Bu ısıyla büzüşme işlemi nedeniyle asla erimez veya bozulmaz ve ısıyla büzüşme işlemi sırasında makaronların büzülmesi bir dereceye kadar garanti edilir.

Bu küçültme ölçüsü çap olarak %50 iken, boy küçültme %10’dur. Bu daralma nedeniyle kaplama ile kapladığı alan arasında boşluk kalmaması sağlanır. Bu işlemler sırasında sağlıklı bir kaplama ve koruma sağlamak için doğru uygulama önemlidir.

Bakım ve koruma amaçlı hortum, uygulama kolaylığı nedeniyle kolaylıkla kullanılabilir. Yıpranmış veya hasar görmüş kabloların tellerini uçlarına çekerek herhangi bir sızıntıyı önlemek için makaronları sararak ve ısıtarak işlem yapılabilir. Herhangi bir kırılma veya kıvrılma durumunda mevcut kabloları tamir etme imkânı sunar. Günümüzde özellikle otomobil ve elektronikte elektrik ve kabloların kullanıldığı her alanda makaronlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılmayan kablo uçlarını paketlemek, muhafaza etmek ve depolamak için kullanılır.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!