Sütünüzün Artmasını Sağlayacak Öneriler

Kategori: SAĞLIK - Yorum Yazın
Sütünüzün Artmasını Sağlayacak Öneriler

Bebekler için en sağlıklı besin tabi ki anne sütü. Anne sütü, bebeklerin yaşam kalitesinin artmasını ve onların hastalıklara karşı daha güçlü olmasını sağlıyor. Eğer sütünüzün bebeğiniz için yeterli olmadığını düşünüyor ya da kalitesini artırmak istiyorsanız birkaç yöntemle bunu başarabilirsiniz.

Kendinizi Hazırlayın

Henüz doğum yapmasanız bile psikolojik olarak emzirmeye hazır olmanız önemli. Doğumdan hemen sonraki bir saat içerisinde bebeğinizi emzirmeye çalışın. Bu isteğinizi doğumunuzu gerçekleştiren ekibe mutlaka iletin. Doğumunuzu sezeryanla bile gerçekleştirmiş olsanız da, bebeğinizle ilk temas kuracağınız anı kaçırmayın.

Yeşil Renkli Bitkileri Tüketin

Koyu yeşil yapraklı bitkiler anne sütünün artmasında önemlidir. Yemeklerinizde maydanoz, roka, dereotu ve fesleğen gibi sebzeleri bol miktarda kullanın. Ispanak, pazı ve semizotu gibi daha kaslın yapraklı olanları biraz kavurarak tüketebilirsiniz.

Bol Su İçin

Anne sütü için su en önemli kaynaklardan biridir. Gün içerisinde tüketeceğiniz 3- 3,5 litre su, sütünüze ekstra destek vererek çoğalmasını kolaylaştıracaktır. Yine suyun dışında şekersiz ya da az şekerli meyve kompostolarını tüketebilirsiniz. Kompostolar, sıvı ihtiyacınız dışında vücudunuzun lif ihtiyacını karşılamaya da yardımcı olur.

Arpa Tüketin

Son dönemlerde en çok dikkat çeken anne sütü arttıran yiyecekler arasında arpa da ön sıralarda bulunuyor. Özellikle çimlenmiş arpa suyunun büyük bir etkisi olduğu biliniyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!