Termal Kamera Kullanmanın Salgındaki Önemi

Kategori: BLOG - Yorum Yazın
Termal Kamera Kullanmanın Salgındaki Önemi

İspanyol gribinin ardından insanlık en büyük sağlık tehdidiyle karşı karşıya kalmış ve covid-19 virüs salgınıyla büyük kayıplar vermiştir. 21’inci yüzyılda görülen en büyük kitlesel sağlık sorunu, toplumu derinden etkiledi. Devletler, sağlık örgütleri acil önlemleri birbir açıkladığı gibi bireysel önlemlerle de pandemiye karşı savaş açıldı.

Devletlerin evlere çekilme çağrısı sonrasında hayat evlere taşındı. Karantina yaşamı başlamasının ardından şirketler uzaktan çalışma metoduna geçti. Birçok şirket evden çalışma modeliyle personellerini karşılaştırmamaya çalışırken bazı şirketlerde kapasitelerini düşürerek dönüşümlü çalışmayı ilk anda sağlamış oldu. Sonrasında pandeminin ilerleyişi ve hayatın akışının normal seyrinde devam etmesi için bir dizi önlemler alınmaya başlandı. Özellikle iş dünyasına pandeminin ekonomik olarak çok büyük darbe vurmasını engellemek için şirketler var güçleriyle pandemide geliştrililen sterilizasyon ve teknolojik gelişmeleri bünyelerine entegre etmeye başladılar. Bunlardan bir tanesi de pandemide virüsün ençok belirlenebildiği semptomlardan biri olan yüksek ateşi tespit edebilen termal kamera sistemidir.

Topluca bulunulan alanlara girişte, kalabalık ortamların olduğu yerde ve insan sirkülasyonunun çok olduğu yerlerde daha insanların kapalı ortama girerken vücut ısılarının tespit edilmesi olası bir bulaş riskinin önüne geçmesini amaçlayan termal kamera çok başarılı bir tespit sistemidir.

Termal kamera nasıl çalışır?

Termal kamera, yapay zekâ algoritması sayesinde insanı diğer tüm ısı kaynaklarından ayırır ve mekân girişlerinde belirlediğiniz ısı seviyelerine göre yüksek ateş tespiti yapar.

Kurulduğu iç mekânlarda görevli personele bağımlı kalmaksızın ve uzaktan tespit edebilecek özellikte bir sistemde çalışır ayrıca tripod üzerindeyken kontrollü giriş alanlarında çok başarılı bir şekilde vücut ısılarını tespit edebilir bir uygulamaya müsaittir.

Termal kameraların özellikleri nelerdir?

Pandemide en başarılı tespit sistemlerinden olan termal kamera tüm iç mekan ve giriş alanlarında mobil ve kompakt kamera çözümü sunar. Kamera içinde bulunan dahili SD kart sayesinde kayıt yapılabilme özelliği olduğu gibi USB bağlantısıyla ara yüz yazılımı ve bilgisayar üzerinden takip edilme imkânı taşır. Olası bir tehdit karşısında sunduğu alarm bilgilerini de kayıt altında tutarak SD yada PC içinde yedekleme fırsatını sunar. 5 saatlik kayıt süresince manuel ve otomatik olarak tespit yapabilir ve sonrasında dahili bataryasıyla şarj edilebilir konumdadır. Doğru tespit etmesini sağlayan en büyük etken yazılımının yapay zekâ algoritmaları sayesinde vücut sıcaklığını bir saniye gibi bir sürede tespit etme olanağı sunar. Verilen değerlerin üstünde bir sıcaklık tespiti sonrasında operatörleri bilgilendirmek amacıyla sistem anlık alarm çalar. Çok hassas bir sıcaklık ölçümü ile +0.5/-0.5 dereceye kadar tespit edebilme özelliği vardır. Bununla birlikte 1 metreden ölçüm yaparak fiziksel temasın önüne geçmiş olur.

Salgınla mücadelede kullanılabilecek en iyi tespit aracı

Toplu insanların bulunduğu yerlerde özellikle, bankalar, polis karakolları, mağazalar, avm’ler, kamu binaları, belediyeler, askeri alanlar, havalimanları, metro istasyonları, stadyumlar, okullar, spor salonları gibi alanlarda termal kamera kullanılması önerilmektedir.

Termal kameranın yanında UV dezenfeksiyon sistemi ile tedbirleri arttırın

Termal kamera ile birlikte girişlerde her türlü zararlı virüs ve bakterinin sızmasınız önlemek amacıyla UV dezenfeksiyon sistemlerini kurabilirsiniz. Özellikle kapalı ortamlarda, daha çok havalandırma işlemi gerekirken mevsimin kış olduğunda bu seçenek çok az bir ihtimale dönüşmektedir. Dolayısıyla uv dezenfeksiyon kulesi gibi son teknoloji kullanılarak üretilen ve uv ışınları sayesinde ortamdaki virüsleri ve bakterileri temizleyen cihazlar tercih edilmelidir. Kullanımı basit ve etkili olan bu cihazlar uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Yüksek ışın yaydığından dolayı mümkün olduğunca cihaz çalışırken odada bulunulmamasına dikkat edilerek odada tam bir hijyen taraması gerçekleştirilmektedir. Eğer kullanıldığı ortamda çalışılıyorsa uv dezenfeksiyon kulesinin önüne  bir siperlik konularak doğrudan ışına maruz kalınması önlenebilir.

Bir alternatif de hava sterilizasyon sistemi olan hava temizleyicilerdir. Pure air teknolojisi kullanılarak yüksek verimliliğe sahip olan bu cihazlar, Hepa filtreleme sistemini kullanarak ortamdaki duman, polen, alerjenler, virüslerin ve hava yoluyla taşınan bakterilerin hapsolmasını sağlar. Yeni nesil teknolojisiyle modern ve şık görüntüye sahip hava sterilizasyon sistemleri özellikle kapalı ortamlarda tercih edebilirsiniz. 70 metrekare boyutlarındaki iç mekanların havasını rahatlıkla ve hızlıca temizler.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!