Bipolar Bozukluk Nedenleri

Bipolar Bozukluk Nedenleri

Manik depresif bozukluk da denilen bipolar bozukluk nedenleri genetik yatkınlık ve çocuklukta yaşanan travmalarla ilişkilidir. Mani nöbetlerinde kişinin hasta olduğunu da bilemezler. Çok konuşur, kontrolsüz cinsellik yaşanır. Şiddetli ataklarda olmayan ses ve kokuları duyar, edo artışı olur ve başka bir karaktere bürünür. Bipolar bozukluk hastaları şizofrenden şöyle ayrılır;
Bu konuda salata ve türlü örneği verilir. Şizofren de halüsinasyonlar nettir, salata malzemeleri gibi her şeyin ayrı ayrı farkındasınızdır . Şizofreni hastalığının belirtileri arasında bağlantı yoktur. Sıradan birisi gördükleri arasında bir bağ kuramaz. Mani de (Bipolar bozukluk) anlam bağı vardır, malzemeler birbirine karışmıştır. Psikotik mani de ses duyma, gerçeklerden kopma yaşanır.1 hafta ile 6 hafta arasında epizodik dönemler vardır. Saatlerce konuşur çorap eskiyene kadar yürür.
Hasta manik durumu özler. Yakınları ise depresif dönemde rahattır. Fakat hasta acı çeker. Mani durumunda ahlak sınırlarına uymaksızın cinsellik yaşayabilir. Mide ilaçları bile bu tür etki yapabilir.
Sağ beyin duygusal beyindir. Elektriksel bozukluklar vardır. Beyin elektrosu çekildiğinde bu kişileri uyku profilinin bozulduğu, derin uykuya dalamama sorunu yaşadığı görülür. Beyin kimyasalları aşırı salgılanır. Stres durumunda hatalı protein üretilir. Hastalığın nedenleri arasında genetik yatkınlık da vardır. Stres faktörü ise hastalığın nedeni değil tetikleyicisidir.
Mesela, boşanma, yakının kaybı gibi travma etkisi oluşturabilecek olaylar nedeniyle beyin kimyasalları kontrolsüz üretilir. Kimyasal ileti aktifse hasta mani, geri ise depresif olur.
Bipolar bozukluk hastaları uykusuzluğu tolere edemez. Bu nedenle manik nöbet gelebilir. Uyku azaldığı, düşünce hızlandığı zaman psikiyatriste bu durum hasta yakınları tarafından bildirilmelidir. Bu sağlıklı değildir, ilaç verilerek beyin kimyasalları yeniden düzenlenir. Nöbetler ayda bir, senede bir gibi periyotlarda gerçekleşebilir. İlkbahar ve sonbahar aylarında mevsimsel nöbetler olabilir.

Erkeklere östrojen verildiğinde stres toleransını kırılgan hale getiriyor. Bu durumdaki kişi acı çekmeye layığım diyebilir, ağır depresyonlar yaşanabilir. Bipolar bozukluk sadece manik olarak da yaşanabilir.

Bipolar Bozukluk Tedavi Edilebiliyor Mu ?

Üzerinde durulursa, tedavide ısrar edilirse, hasta da tedaviyi kabul ederse bu hastalığın tedavisi var. Hastanın sürekli izlenmesi ve ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekir. Uzun süre nöbet geçirmeyince kendini tedaviyi tamamlamış görenler oluyor. İlaçları bıraktıktan bir süre sonra hastalık nüksedebiliyor.
Eğer ataklar 2-5 sene nüksetmezse tedavi tamamlanıyor. Beyinde duygu durumlarını dengeleyen ilaçlar var. Bu yeterli olmazsa biyolojik tedaviler, şok tedavisi, manyetik uyarım tedavisi yapılır. Tedavide depresyondan manik döneme geçiş de olabiliyor hatta epilepsi nöbetleri. Manik evrede beynin sağ tarafı, depresif dönemde beynin sol tarafında kimyasal ve elektriksel bozukluk vardır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!