Ceviz Neye İyi Gelir

Kategori: BESLENME - Yorum Yazın
Ceviz Neye İyi Gelir

Ceviz muhakkak herkes tarafından günlük 3-5 adet, hiç değilse 1-2 adet tüketilmesinde fayda olan bir yiyecektir. Cevizin sağlığımıza olan yararları ve faydaları çok yönlüdür. Omega-3 bitkisel yağ asitleri bakımından son derece zengin olan ceviz, hem yaşlanmayı geciktirmekte, hem ciltte kırışmalar ve sarkmalara engel olmakta, ancak en önemlisi de kalp hastalıkları, kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önleyici rol üstlenmektedir. Kısacası ceviz içerisinde bulunan omega 3 doymamış yağ asitleri yanında çinko, magnezyum ve fosfat gibi değerli minerallerce zengin olması ona eşsiz bir kuruyemiş olma iddiası kazandırıyor. Zekayı açan bir yiyecek olan cevizin faydaları elbette bu kadarla sınırlı değil.

Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, diyabeti, inmeyi, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor ve de kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.

Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri de mevcut.

Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.

Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin.

Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor.

Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor.

Ceviz, antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor.

Ceviz ile Kolesterol Düşürme Kürü

Ceviz, sarımsak, elma, yulaf kepeği, limon kolesterolü düşüren besinlerin en ünlüleri. Ama malesef gece suda bekletilen ceviz suyunun ya da iyice ezildikten sonra alkole yatırılmış sarımsağın, aç karnına içilen limon suyunun kolesterolü azalttığı doğru değildir.
Eğer günde 2-3 cevizle yetinir miktarı abartmazsanız ceviz kolesterol ile mücadele programınızın bir parçası olabilir.
Size yeni ve etkili bir önerim var. Bu öneriyi en az üç ay uygulayın ve büyük bir olasılıkla iyi sonuç alacaksınız. Her gün kahvaltıda 50 mililitre (1/4 su bardağı) taze nar suyu için.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!