Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Kategori: BESLENME - Yorum Yazın
Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Beslenme insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır; öyle ki insanda bulunan yaklaşık 100 trilyon hücrenin enerji kaynağı aldığımız besinlerin vücudumuzdaki yapıtaşlarıdır.
Beslenme anne karnında başlayıp ömrümüzün sonuna kadar devam eder.

Sağlıklı, diri, formda, uzun ömürlü bir yaşam istiyorsak; yediklerimize dikkat etmemiz gerekir ve çok çeşit besinleri tüketmeyi kendimize hayatımızın olmazsa olmaz alışkanlığı haline getirmemiz gerekir.
Sağlıklı ve ölçülü beslenmek için yaklaşık 50 çeşit besine ihtiyaç duyarız. Vücudumuzun dengeli bir şekilde çalışabilmesi için ayrıca yeterli bir şekilde beslenmemiz gerekir. Yeterli beslenme ise vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin yeteri kadar alınmasıdır.

Sağlıklı, ölçülü ve yeteri kadar beslenen bir insanda başta hastalanma ve ani kilo alıp verme durumları minimuma indirilmiş olur. Nitekim yapılan araştırmalara göre sağlıklı, dengeli ve yeteri kadar beslenen insanlar kolay kolay hastalanmazlar.

Son olarak konuyu toparlarsak sağlıklı beslenmeyi kendimize adet haline getirmemiz gerekir. Uzman bir diyetisyenle ayda 1 de olsa irtibat halinde olmamız gerekir. Unutmayalım ki her şeyin başı sağlıktır; sağlıklı olmayan çok işlerde başarısız olur. Sağlıklı olmakta öncelikle sağlıklı, dengeli, yeterli derecede beslenmekle olur.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!