Ender Saraç Bipolar Bozukluk Hakkında Önemli Bilgiler Veriyor

Ender Saraç Bipolar Bozukluk Hakkında Önemli Bilgiler Veriyor

Uzun süredir ekranlardan sağlıkla ilgili faydalı bilgiler veren doktor Ender Saraç programına davet ettiği uzman aracılığı ile bipolar bozukluk, diğer adıyla manik depresif bozukluk hakkında önemli bilgiler verdi.

Manik Depresif Nedir

Manik doygu ve düşüncelerini yoğun yaşama halidir. Kişi bu dönemde oldukça coşkulu olur. Depresif ise bunun tam tersidir. Kişi depresyona girer. Bipolar bozukluk hastanın bu iki zıt kutubu nöbetler halinde yaşamasıdır. Ataklar gelince hastanın tüm davranışları hata karakteri değişir. Zaman zaman kendine ve çevresine zarar verir. Bazı zamanlarda da nöbet yoktur, öyle ki kişinin hasta olduğuna etrafındakiler inanmaz.

Manik Dönem Belirtileri

Normal zamanda uykuyu seven biri geceleri yarasa gibi ayaktaysa, öğrenci birden bire gece çalışma alışkanlığı edinmişse, taşkın davranışlar sergiliyorsa, aşık olmuş gibi ayakları yerden kesilmişse mani dönemi geçiriyor olabilir. Ayrıca sık sık aşık olma da bir belirtidir. Özgüven tavana çıkar, içi kıpır kıpır eder. Bu sayılanlar anlatırken güzel gelse de manik dönemi yaşayan biri kendisinin ve çevresindekilerin başını derde sokar, oldukça rahatsız edicidir. Konsatresi de bozuktur, dikkatini bir şeye veremez.

Depresif Dönem Belirtileri

Bu dönemde ot gibi sakin görünür, cehennemi kalbine sığdırır, büyük acılar çeker. İntihara meylkeder, özgüveni uçup gitmiştir.
Bipolar Bozuklukta Bitkisel Tedavi
Doktora gitmeden asla böyle bir şeye başvurulmamalıdır. Doktor bilgisi dahilinde tedaviye destek olarak kullanılabilir.
Kadınlar bu hastalığı erkeklere göre daha rahat anlatıyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!