Obsesyon Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Obsesyon Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Obsesyon nedir ? Obsesyon kişinin istemi dışında oluşan düşünce tekrarlarıdır. Bunun devamında kompulsif denilen davranış tekrarları oluşur. Anksiyete bozukluğu kişinin 1 şiddetinde üzüleceği şeylere 5 şiddetinde üzülmesidir. Kişi bir konuyu sürekli düşünür fakat kafasında çözemez. Basit bir konunun üzerine fazlaca düşer, fazlaca endişelenir. İstem dışı olarak devamlı aynı konuyu düşünür. Bu kişilerin bir kısmı halinin farkındadır, bazısının ise farkında değildir.
Normalde insan bir konuda düşünür ve bir şekilde çözüm bulup düşüncesine nokta koyar, karar verir. Sürekli aynı konuda kafa yormasına rağmen çıkar yol bulamayan kişide obsesyon takıntı başlar.
Bu kişiler devamlı tırnağını yerler. Beyin bitti tamam diyemiyor. Alternatif de üretemiyor. Beyinde düşünceden sorumlu alanlar otobana dönüşüyor. Stres artınca hep aynı düşünceye dönüyor. Negatif duygularını giderme metodu olarak el yıkama gibi şeyler yapıyor. Yapınca rahatlatıyor. Hayatındaki düşünceleri çocuğunu kontrol edemiyor. İrrasyonel, gerçekçi değil. Bulaşığı kontrol ediyor.
Kadınlar genellikle temizlik hastası oluyorlar, erkeklerde ise araba takıntıları veya işkolik olma durumu oluşuyor. Obsesyonun başlangıcı genellikle travmaya dayanıyor.
Kişide obsesyon oluşumunda genetik faktörler ve anne, baba, akraba veya öğretmen gibi kişileri model alma çok etkili. Anne baba mükemmeliyetçi ise çocuk takıntılı olabiliyor. Çocukta tik oluşabiliyor.

Bir ilkokul çocuğuna saat kaç dedim 1.47 dedi. Annesine sordum tiki var dedi. Normalde çocuk ayrıntıları takmaz. Kaygılı anneler nedeniyle takıntılı oluyorlar . Mükemmeliyetçi anne babalar çocuk 97 alınca bile 100 alamadın diye eleştiriyorlar, beklentileri yüksek oluyor.
Düzen takıntılı anneler var. Çocuğun odasını düzgün tutması için baskı yapıyor. Neticede çocuğun odası düzgün oluyor ama gerisi darmadağın oluyor.
Tik amacı olmayan hareket tekrarı demektir. Kompulsiyon istemli veya istemsiz davranış tekrarıdır. Obsesyon beyinde düşünce tekrarı, yani hep aynı şeyi düşünmektir.

Obsesyon Belirtileri

 Obsesyon olan kişiler bana neden selam vermedi, bana ne dedi şeklinde yersiz endişelere kapılırlar.Ya çocuğumu atarsam endişesi yaşayanlar vardır. Sağlıklı düşünen kişi ben kendimi biliyorum neden atayım der. Ötekinde düşünce yoğunluğu artar, çocuğu kucağına alamaz. Saatlerce düşünebilir. Gece eşini uyandırıp senin annen bana şöyle dedi der sitem eder.
İnsan düşünceyi yenemeyince davranışla geçiştiriyor. El yıkayarak kafasındaki düşüncelerden kurtulmaya çalışıyor. 1,5 gün banyoda kalanlar var.

Çocukta Obsesyona Neden Olan Anne Babalar Var

 Çocuğa tekrar tekrar yükleniyor.Obsesyon kişinin esnek düşünememesi nedeniyle oluşur. Annesi elinden oyuncağını alınca unutamıyor. Duygusal yük ekleniyor. Anne sürekli aynısını yaparsa obsesyon olur. Çocuk bunun haksız olduğunu düşünüyor.
Ebveyn çocuk terbiyesinde yöntem hatası yapıyor. Mesela televizyonu pat diye kapatır. Çocuk ikna olmalı. Çocuğun elinden oyuncak alması için alternatif bulmalı. Anneye karşı öfke ve sevgi gelişiyor. Ağızdan verilecek ilaç damardan verilirse zarar görür. Bunun gibi yanlış terbiye de obsesyona neden oluyor.

Obsesyon Örneği:
Mesela şeker hastası olma korkusu. Sık sık şeker ölçme ve şeker hastası olmamak için sık aralıklarla yemek yeme oluyor.

Obsesyon Tedavisi Nasıl Yapılır ?

 Obsesyonun biyolojik ve psikolojik boyutu var. Beyinde yollar oluşuyor, manyetik uyarım ve güçlü ilaçlar ile tedavi yapılıyor. Kişi istiyorsa tedavisi başarılı oluyor.
Obsesyonun tedavisi zordur, dirençli bir hastalıktır. Tedavide başarı için kişi ilaçlarını düzenli almalı, tedaviyi yakınları da desteklemeli. Düşünce kalıplarını yeniden yapılandırması gerekiyor. Zihinsel şartlanmalarını güncellemesi gerekiyor. Bu kişiler esnek değildir, düşünce katılığı vardır. Diğerleri de ona uyarsa evrenin merkezi gibi olurlar. Arka planda kendi egolarını eğitememe problemi de oluyor. Başkalarını ve her şeyi kontrol etme, hükmetme çabası oluyor. Güçlerini aşınca obsesyona başvuruyorlar.
Gebelikte de manyetik uyarım tedavisi yapılabilir. Büyük bir kaygısı yoksa başarı şansı yüksektir.

Önem ve Öncelik Piramidi

 Önem ve öncelik sıralaması yapılmalı. Obsesyon hastaları bunu yapamazlar. Önemsiz konular ile uğraşmaktan diğerlerini ihmal ederler. Otobüse biniyorsan kaptana güveneceksin. Onlar bunu yapamazlar.

Başka Obsesyon Örnekleri:

 Konuşurken kelimeleri sayanlar var. 3332 e kadar sayan var. Dışarıdan bakıldığında garip garip dolaştıkları görülür. Kuşku, temizlik, düzen, saldırganlık konularında obsesyon hastaları var. Kişinin farkına varması önemli, bu sayede tedavi daha kolay yapılır.
Obsesif kompulsif hastalığı beyinde biyolojik yol oluştuğu zaman oluşuyor, beyin önlem alamıyor. Dini obsesyonlar var. Beyinin ürettiği düşünceleri ayıklaması gerekiyor. Ayıklarlarsa hastalıktan kurtulabilir.
Beyinde fiziksel yol oluşunca kişi bunun üstesinden gelemiyor.Travmatik yaşantılar buna sebep oluyor. Bilinçaltı sönmüş volkan gibi oluyor. Bilgisayarın arka planında program çalışıyor. Kişi bunu eşiyle konuşur ve sorunlarını çözerse obsesyondan da kurtulabiliyor. Her takıntı bir olaya, travmatik olaya dayanır.
Aldatılma konusunda obsesyonu olan bir kişinin eşine güvenebilmesi için eşin de o güveni vermesi lazım. Eşinin yüzüne vurup egosunu artırıyor. Bunu öç alma yöntemi olarak kullanıyor. Kendine karşı dürüst olmak gerekiyor. Karşınızdakini bağışlarsanız obsesyonunuz geçer.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!