Şizofren Belirtileri

Şizofren Belirtileri

Şizofreni hastaların gerçek dünyadan, gerçek arkadaşlarından, yaşadıklarından uzaklaşarak kendince bir dünyada yaşamasıdır. Belirgin davranış bozukluklarının görüldüğü bu hastalık çoğunlukla gençlik yıllarında baş gösterir. Şizofren belirtilerini anlatacağımız bu makale onları tanımanıza yardımcı olacaktır.
En büyük belirtileri başkalarına karşı saldırganca bir tutum göstermek, paranoya halinde bulunmaktır. Şizofreni hastalıkları olur olmaz her konuda kendilerini tehdit altında görürler, yaşadığı her şeyden şüphe duyar, en yakınlarını bile düşman görebilirler. Yakın akraba ve arkadaşlarına zarar veren, hatta öldüren şizofren hastaları vardır.
Bu kişiler ayrıca savruk ve dağınık yaşam tarzı ile de kendilerini belli eder. Temizliğe eskisi kadar önem vermez, eşyalarını toplamak için vakit ayırmaz. Sürekli bir şeyler düşünmekte ve tasarlamaktadırlar.
Yakınları onların içinde bulunduğu ruh halini donuk bakışlardan anlar. Hasta sevinçli midir, üzüntülü müdür belli değildir. Tabiri caizse zombi gibi bakar, içinde bulunduğunuz anda bir süre sonra size saldıracak mı gülümseyecek mi kestiremezsiniz.
Şizofreni hastalarının uyku bozuklukları vardır. Kimisi normalden fazla uyur, kimisi ise geceleri yarasa gibi ayaktadır. Olaylara garip ve abartılı tepki verirler. Bazen bu tepkilerini uzattıkça uzatır, küçük bir meseleyi ölüm kalım davasına çevirirler. Sanki talep ettiği şey olmazsa dünyanın sonu gelecekmiş gibi davranırlar.

Davranışlarındaki gariplik konuşmalarına da yansır. Normal insanların kullandığı cümleler yerine değişik kelimelerden örülü garip cümleler kurarlar. Ne demek istediklerini bazen anlamazsınız. Saçmaladıklarını, boş konuştuklarını düşünürsünüz.
Kafalarında karma karışık düşünce olduğu işin yaptıkları işe konsantre olmaları zordur. Sık sık ne yapacağını unuturlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!