Gözaltı Morlukları ve Şişliklerine Çözüm Önerileri

Gözaltı Morlukları ve Şişliklerine Çözüm Önerileri

Gözaltında oluşan morluklarının ve şişliklerinin sebebi/sebepleri nedir?

Gözaltında meydana gelen morluk ve şişliklerinin en büyük sebepleri uykusuzluk ile yorgunluktur. Bunlarla birlikte ister doğal olsun, ister yapay olsun fazla ışığa maruz kalmak da önemli etkenlerdir.

Gözaltında oluşan morluklara ve şişliklere karşı doğal çözümler

Göz çevresindeki morarmalar ve şişmeler için ödem çözücü içecekler kullanabilirsiniz. Maydanoz suyu (maydanozun kendisi de olabilir) ve yeşil çay bu konuda size yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra maskeler de faydalıdır. Örneğin doğal çay yapraklarını demleyip soğuttuktan sonra gazlı beze sarıp göz çevresinde bekletmek veya haşlandığınız patatesleri soğuduktan sonra ince beze sararak yada direkt kompres yapmak tavsiye edilir.

Başka bir formül de sabahları göz altlarına boz koymaktır.

Ne yenilmeli? Ne içilmeli?

Turunçgiller, çilek, yaban mersini, soğan, kuşburnu, üzüm gibi meyveler kollojen elastin sentezini artırarak göz altı dokuyu destekler. Bunlar ayrıca güçlü antioksidanlardır.

C vitamin içeren meyveler damar çeperine güçlendirdikleri için ve de antioksidan içerdikleri için göz altı dokularını da desteklerler.

İçecek olarak yeşil çay gibi ödem söktürücü ve dirüetik etkileri olan içecekler tavsiye edilir.

Koruma Tedbirleri

Gözaltı morlukları ve şişliklerini önlemek için;

– Yüzünüzü sıcak su ile yıkamamaya dikkat edin.

– Uzun süre bilgisayar başında oturtan, sürekli tek noktaya bakmaktan kaçının.

– Tuz tüketiminizi azaltın.

– K vitamini içeren kremler kullanın.

– İster doğal isterse yapay aşırı derecede ışığa maruz kalmak gözaltı bağ dokusunu zayıflatarak gözlerinize zarar vereceği için bunlardan sakınınız. Güneş gözlüğünüz UV filtreli seçin.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!