Vücuda Zarar Veren Toksinleri Bu Besinlerle Yok Edin

Kategori: BESLENME - Yorum Yazın
Vücuda Zarar Veren Toksinleri Bu Besinlerle Yok Edin

Mevsimlerin giderek sertleşmesiyle eller de içerisindeki nemini yitirir ve kuruyup, sertleşmeye başlar. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasıyla, vücuda canlılık ve sağlık geldiği gibi kilo vermek de daha kolay bir hal alır. İşte toksinleri vücudunuzdan atmanızı sağlayacak besinler ve faydaları…

Enginar: Yeterli miktarda tüketildiği takdirde vücudu kalkan gibi koruyabilen gıdalardan bir tanesi. Bağırsaklar tarafından da kolay sindirilen bir sebze olduğundan karaciğer yormaz. İçeriğinde bulunan “quersetin” ve “rutin” isimli antioksidanlar da kansere karşı vücudu koruyor.

Brüksel lahanası: Brüksel lahanası, beyaz lahana, brokoli, karnıbahar  aynı soydan gelen ve içerisinde yüksek lif barındıran sebzelerdendir. Yüksek lif oranları sayesinde hazmı kolaylaştırır,  bağırsak ve karaciğeri korur. Ayrıca bu sebzeleri tüketmek, kansere yakalanma oranınızı da yüksek oranda düşürür.

Portakal: C vitamini ve etkili bir antioksidan deposu portakal, sizi hem kışın kaçınılmaz olan hastalığı gripten koruyacak hem de karaciğerinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Portakal bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirmenin dışında kolestrolün düşmesine de yardımcı besinlerdendir.

Yumurta: Mucizevi besinlerden olan yumurtanın faydaları saymakla bitmese de yumurtanın en ilginç yararlarından bir tanesi; alkol alımından sonra vücudun toparlanmasını hızlandırmasıdır. Yumurtanın alkolün metabolizmadan atılmasını sağlayan “sistain” isimli aminoasit açısından zengin olması bu görevin yerine getirilmesini sağlar.

Mercimek: Mercimek ve fasulye bağışıklık sistemini düzenleyen çinko bakımından oldukça zengindir. Vücuttaki tüm organlar için olumlu katkıda bulunan çinko sayesinde metabolizma da daha etkili ve düzenli çalışmakta. bunun yanısıra kan yapıcı etkisi sayesinde dolaşım sistemine de faydası vardır.

Yoğurt: Türk sofralarının baş tacı olan yoğurt içindeki probiyotikler nedeniyle bağırsakların işleyişini kolaylaştırıyor. Kalsiyum bakımından zengin olduğu için kemikleri besliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudu hastalıklara karşı koruyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!