Kadınların Bilmesi Gereken Beslenme Kuralları

Kategori: BESLENME - Yorum Yazın
Kadınların Bilmesi Gereken Beslenme Kuralları

Diyet yapmak hepimiz için gerçekten zor, lakin bazı önerilerle diyeti kolay hale getirmek mümkün. Yemek ya da sofra düzeninizde yapacağınız birtakım değişiklikler diyet yapmanıza gerek kalmadan kilo verme sürecinizi hızlandıracak.

Buz küpleri ile çorbaların ve sosların yağlarını alın. Yağlı bir çorba ya da sosun içerisine atacağınız birkaç buz küpü, yemeğinizin üstünde toplanmış olan yağ tabakasını kendine çekecektir. Buza toplanan yağı bir kaşık yardımıyla çıkarabilir ve yemek yeme zevkinize daha az yağlı olarak devam edebilirsiniz.

Çiğneyin. Çiğnemenin daha kolay sindirme ve kilo verme konusundaki etkisi kanıtlanmış eski kurallardandır. İnsanlar yemeklerini son derece yavaş çiğnediklerinde ve yemeklerinin lezzetine odaklandıklarında daha çok keyif alır ve daha az yemek yer.

Yemeğinizi küçük ve kırmızı tabaklarda yiyin. Kırmızı her ne kadar iştah açısı bir renk gibi algılansa da, yapılan araştırmalar kırmızı tabakta yenilen yemeklerin daha az yendiğini gösteriyor. Kırmızı rengin beyne tehlike sinyalleri göndermesi, kişide daha az yemek yeme isteği uyandırıryor. Yine yemekler küçük tabaklara konulduğunda da aynı etkiyi gösteriyor.

Toksanız yemek yemeyin. Bunu hepimiz yaşıyoruz. Aç olmasak bile önümüze sunulan bir yemeği yiyebiliyor, hiç olmadı tadabiliyoruz. Bu durumda önce psikolojinize sonra da iradenizi kontrol altına almayı öğrenin ve yemek yemeyi sadece bedenin bir ihtiyacı olduğunu düşünün.

Kısa vadeli ağır diyetlere son verin. Yapılan araştırmalarda günlük 1500-2000 kalori arası alan kadınların, 1000 kaloriden düşük alanlara göre daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Bundan dolayı diyetlerinizi çok kasmadan yapın ve bazı günlerde aralar verip vücudunuzun ihtiyacı olan besin değerlerine ulaştırın. Fakat bu ‘ara verme’ evresinin diyetinizi tamamen bırakmak anlamına da gelmiyor.

Her öğünün minimum dörtte biri sebze olmalı. gerçekleştirilen çalışmalar günlük beslenme porsiyonlarında sebze tüketenlerin daha hızlı kilo verdiğini gösteriyor. Bundan ötürü günlük beslenmelerinizde sebze yemeye dikkat edin.

Bol miktarda sirke tüketin Sirkenin içerisinde yer alan asetik asit, midenin boşluk hızını yavaşlatıyor ve daha çabuk doymanıza yardımcı oluyor. İster üzüm olsun isterseniz de elma sirkeyi sofralarınızdan eksik etmeyin.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!